Yenidoğanın K vitamini eksikliği kanaması (VKDB) bebeklerde kanama bozukluğudur. Çoğu zaman yaşamın ilk günlerinde ve haftalarında gelişir.

Nedenleri

K vitamini eksikliği, yenidoğan bebeklerde ciddi kanamalara neden olabilir. K vitamini kan pıhtılaşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bebekler genellikle çeşitli nedenlerden dolayı düşük bir K vitamini seviyesine sahiptir. K vitamini, plasenta boyunca anneden bebeğe kolayca hareket etmez. Sonuç olarak, bir yenidoğanın doğumda depolanan K vitamini yoktur. Ayrıca, K vitamini oluşturmaya yardımcı olan bakteriler henüz yenidoğanın gastrointestinal sisteminde mevcut değildir. Son olarak, anne sütünde fazla K vitamini yoktur.

 Bebeğiniz bu durumu geliştirebilir:

- Önleyici bir K vitamini aşısı doğumda verilmez (K vitamini bir aşı yerine ağızdan verilirse, birden fazla kez verilmelidir ve aşı kadar etkili görünmüyor).
- Bazı anti-nöbet veya kan inceltici ilaçlar alıyorsunuz.

Durum üç kategoriye ayrılır:

- Erken başlangıçlı VKDB çok nadirdir. Doğumdan sonraki ilk saatlerde ve 24 saat içinde ortaya çıkar. Gebelik sırasında, Coumadin adı verilen bir kan inceltici de dahil olmak üzere anti-nöbet ilaçlarının veya diğer bazı ilaçların kullanımı yaygın bir nedendir.
- Klasik başlangıçlı hastalık doğumdan 24 saat ve 7 gün sonra ortaya çıkar. Doğumdan sonraki ilk hafta içinde K vitamini aşımı almayan emziren bebeklerde, örneğin başlangıçta beslenmelerinin geciktiği bebeklerde görülebilir. Ayrıca nadirdir.
- Geç başlayan VKDB 2 hafta ve 2 aylık bebeklerde görülür. K vitamini aşısı olmayan çocuklarda daha yaygındır. Gastrointestinal sistemle ilgili aşağıdaki sorunları olan yenidoğan ve bebeklerin bu bozukluğu geliştirme olasılığı daha yüksektir:
- Alfa1-antitripsin eksikliği
- Safra atrezisi
- Çölyak hastalığı
- Kistik fibroz
- İshal
- Hepatit

Belirtileri

Durum kanamaya neden olur. Kanamanın en yaygın alanları şunlardır:

- Bir çocuğun penisi, eğer sünnet edilmişse
- Göbek düğmesi alanı
- Gastrointestinal sistem (bebeğin bağırsak hareketlerinde kanla sonuçlanabilir)
- Mukus zarları (burun ve ağız astarı gibi)
- Bir iğne çubuğu olduğu yerler de olabilir:
- İdrarda kan
- Morarma
- Nöbetler (konvülsiyonlar) veya anormal davranış

Sınavlar ve Testler

 Kan pıhtılaşma testleri yapılacaktır. Bir K vitamini atışı kanamayı durdurursa ve kan pıhtılaşma süresini (protrombin zamanı) hızla normalleşirse teşhis doğrulanır. (K vitamini eksikliğinde protrombin zamanı anormaldir.)

Tedavi

Kanama meydana gelirse K vitamini verilir. Şiddetli kanaması olan bebekler plazma veya kan transfüzyonuna ihtiyaç duyabilir.

Outlook (Prognoz)

Görünüm, geç başlangıçlı hemorajik hastalığı olan bebekler için diğer formlara göre daha kötü olma eğilimindedir. Geç başlangıçlı durumla ilişkili kafatasının içinde daha yüksek bir kanama oranı (intrakraniyal kanama) vardır.

Olası Komplikasyonlar şunları içerebilir:

- Kafatasının içinde kanama (intrakraniyal kanama), olası beyin hasarı ile
- Ölüm

Ne Zaman Bir Tıp Uzmanına Başvurmalıyız? 

Bebeğinizin açıklanamayan kanama, nöbet veya anormal davranışları varsa sağlık hizmeti sağlayıcınızı arayın. Belirtiler şiddetli ise hemen acil tıbbi bakım alın.

Önleme

Hastalığın erken başlangıç şekli, anti-nöbet ilaçları alan hamile kadınlara K vitamini çekimleri vererek önlenebilir. Klasik ve geç başlangıçlı formları önlemek için Amerikan Pediatri Akademisi, her bebeğe doğumdan hemen sonra K vitamini atmasını önerir. Bu uygulama nedeniyle K vitamini eksikliği artık K vitamini atışı almayan bebekler hariç ABD'de nadirdir.

Alternatif İsimler Yenidoğanın hemorajik hastalığı (HDN)

REFERANSLAR

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Notes from the field: late vitamin K deficiency bleeding in infants whose parents declined vitamin K prophylaxis--Tennessee, 2013. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2013;62(45):901-902. PMID: 24226627 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24226627.
Greenbaum LA. Vitamin K deficiency. In: Kliegman RM, Stanton BF, St. Geme JW, Schor NF, eds. Nelson Textbook of Pediatrics. 20th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 53.
Rozance PJ. Rosenberg AA. The neonate. In: Gabbe SG, Niebyl JR, Simpson JL, et al, eds. Obstetrics: Normal and Problem Pregnancies. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017:chap 22.
Weddle M, Empey A, Crossen E, Green A, Green J, Phillipi CA. Are pediatricians complicit in vitamin K deficiency bleeding? Pediatrics. 2015;136(4):753-757. PMID: 26371205 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26371205.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır