Yaşlandıkça vücut şekli doğal bir süreç olarak değişir. Bu değişikliklerden bazılarını önleyemezsiniz, ancak yaşam tarzı tercihleriniz süreci yavaşlatabilir veya hızlandırabilir.İnsan vücudu yağ, yağsız doku (kaslar ve organlar), kemikler ve sudan oluşur.30 yaşından sonra, insanlar yağsız doku kaybetme eğilimindedir. Kaslarınız, karaciğeriniz, böbreğiniz ve diğer organlarınız hücrelerinin bir kısmını kaybedebilir. Bu kas kaybı sürecine atrofi denir. Kemikler minerallerinin bir kısmını kaybedebilir ve daha az yoğunlaşabilir (erken evrelerde osteopeni ve sonraki aşamalarda osteoporoz adı verilen bir durum gözlenir). Doku kaybı vücudunuzdaki su miktarını azaltır.

Vücut yağ miktarı 30 yaşından sonra sürekli olarak artar. Yağ dokusu, iç organların etrafında da dahil olmak üzere vücudun merkezine doğru birikir. Bununla birlikte, cildin altındaki yağ tabakası küçülür.

Boydaki değişiklerin eğilimi tüm ırklar ve her iki cinsiyette oluşur. Boy kaybı, kemiklerdeki, kaslardaki ve eklemlerdeki yaşlanmaya bağlı değişikliklerle ilgilidir. İnsanlar genellikle 40 yaşından sonra her 10 yılda bir neredeyse bir buçuk inç (yaklaşık 1 santimetre) kaybederler. 70 yaşından sonra yükseklik kaybı daha da hızlıdır. Yaşlandıkça toplam 1 ila 3 inç (2,5 ila 7,5 santimetre) boy kaybedebilirsiniz. Sağlıklı bir diyet izleyerek, fiziksel olarak aktif kalarak, kemik kaybını önleyerek ve tedavi ederek boy kaybını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Ayak kaslarındaki doku azalması ve daha sert eklemler hareket etmeyi zorlaştırabilir. Aşırı vücut yağı ve vücut şeklindeki değişiklikler dengenizi etkileyebilir. Bu vücut değişiklikleri düşüşleri daha olası hale getirebilir.

Toplam vücut ağırlığındaki değişiklikler erkekler ve kadınlar için değişir. Erkekler genellikle 55 yaşına kadar kilo alırlar ve daha sonra kilo vermeye başlarlar. Bu, erkek bireylerdeki testosteron hormonundaki düşüş ile ilgili olabilir. Öte yandan kadınlar genellikle 65 yaşına kadar kilo alırlar ve daha sonra kilo vermeye başlarlar. Yaşamın ilerleyen sürelerinde kilo kaybı, kısmen yağ ve yağsız kas dokusunun yerini alır ve yağ ağırlığı kas ağırlığından daha azdır.

Diyet ve egzersiz alışkanlıkları, bir kişinin ömrü boyunca kilo değişikliklerinde büyük bir rol oynayabilir. Yaşam tarzınız, yaşlanma sürecinin ne kadar hızlı gerçekleştiğini etkiler.

Yaşa bağlı vücut değişikliklerini azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:
• Düzenli egzersiz yapın.
• Meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar ve doğru miktarda sağlıklı yağ içeren sağlıklı bir diyet uygulayın.
• Alkol kullanımınızı sınırlayın.
• Tütün ürünleri ve yasadışı uyuşturuculardan kaçının.

References

  • U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
  • Shah K, Villareal DT. Obesity. In: Fillit HM, Rockword K, Young J, eds. Brocklehurst's Textbook of Geriatric Medicine. 8th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017:chap 80.
  • Walston JD. Common clinical sequelae of aging. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 25.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?