TSH testi kanınızdaki tiroid uyarıcı hormon miktarını ölçer (TSH). TSH, hipofiz bezi tarafından üretilir. Tiroid bezinin tiroid hormonlarını üretmesini ve kan dolaşımına bırakılmasını sağlar. 

Test Nasıl Yapılır?
Bir kan örneği gereklidir. Aynı anda yapılabilecek diğer tiroid testleri şunları içerir: T3 testi (serbest veya toplam) T4 testi (serbest veya toplam)

Test İçin Nasıl Hazırlanır?

Bu test için herhangi bir hazırlık gerekli değildir. Test sonuçlarını etkileyebilecek aldığınız ilaçları doktorunuza danışın ve doktorunuza sormadan herhangi bir ilaç almayı bırakmayın.Kısa bir süre için durdurmanız gereken ilaçlar şunları içerir: Amiodaron, Dopamin, Lityum, Potasyum iyodür, Prednizon veya diğer glukokortikoid ilaçlar. Vitaminler arasında biyotin (B7) TSH testinin sonuçlarını etkileyebilir. Biyotin kullanıyorsanız, tiroid fonksiyon testi yapmadan önce doktorunuzla görüşün.

Test Nasıl Hissettirecektir?
Kan çekmek için kullanılan iğneler, bazı insanlarda hafif ağrıya neden olabilir. Diğerleri sadece bir batma şeklinde hisseder. Daha sonra, sızı veya hafif bir çürük olabilir. Bu yakında geçecek bir durumdur.

Testin Neden Gerçekleştirilir?
 Doktorunuz aşırı aktif veya az aktif tiroid bezinin belirtileri veya bulgularını saptamış ise bu testi sizden isteyebilir. Bu koşulların tedavisini izlemek için de kullanılır. Hamile kalmayı planlıyorsanız, sağlayıcınız TSH seviyenizi de kontrol edebilir.

Normal Sonuçlar
Normal değerler mililitre başına 0,5 ila 5 mikroünitedir (µU/mL). TSH değerleri gün boyunca değişebilir. Testi sabahın erken saatlerinde yapmak en iyisidir. Uzmanlar, tiroid bozukluklarını teşhis ederken üst sayının ne olması gerektiği konusunda tam olarak hemfikir değillerdir. Normal değer aralıkları farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneler test eder. Test sonuçlarınızın anlamı hakkında doktorunuzla konuşun. Tiroid bozukluğundan dolayı tedavi ediliyorsanız, TSH seviyeniz muhtemelen 0,5 ile 4,0 µU/mL arasında tutulur, ancak şu durumlar hariç:
Tiroid probleminin nedeni hipofiz bozukluğu ise,Düşük TSH beklenebilir.Bazı tiroid kanseri türlerine dair bir geçmişiniz varsa, normal aralığın altında bir TSH değeri tiroid kanserinin tekrarlanmasını önlemek için en iyisi olabilir.Hamile bir kadında,TSH için normal aralık farklıdır. Doktorunuz TSH'niz normal aralıkta olsa bile tiroid hormonu almanızı önerebilir.

Sonuçlarda Anomali Ne Demektir?
Normalden daha yüksek bir TSH seviyesi çoğunlukla az çalışan tiroid bezinden (hipotiroidizm) kaynaklanmaktadır. Bu sorunun birçok nedeni vardır. Normalden daha düşük bir seviyenin neden olabileceği aşırı aktif tiroid bezine bağlı olabilir:

 • Graves hastalığı
  Toksik nodüler guatr veya multinodüler guatr
  Vücutta çok fazla iyodin (BT taraması gibi görüntüleme testleri sırasında kullanılan iyodin kontrastı alınması nedeniyle)
  Çok fazla tiroid hormonu ilacı almak veya reçete etmek tiroid hormonu içeren doğal veya reçetesiz takviyeler.

Bazı ilaçların kullanımı da normalden daha düşük bir TSH seviyesine neden olabilir. Bunlar arasında glukokortikoidler/steroidler, dopamin, bazı kemoterapi ilaçları ve morfin gibi opioid ağrı kesiciler bulunur.Riskler arasında kan alımı ile ilgili çok az risk vardır.Damarlar ve arterler bir kişiden diğerine ve vücudun bir taraftan diğerine değişir. Bazı insanlardan kan örneği almak diğerlerinden daha zor olabilir. Kan alınması ile ilişkili diğer riskler hafiftir, ancak yaşanabilir:

 • Aşırı kanama
 • bayılma veya sersemlik hissi
 • Damarlarda Hematom (deri altında kan birikimi)
 • Enfeksiyon (cilt kırıldığında herhangi bir zamanda mümkün olan hafif bir risk)

 References

 • U.S The National Library of Medicine(NLM https://www.nlm.nih.gov/)
 • Guber HA, Farag AF. Evaluation of endocrine function. In: McPherson RA, Pincus MR, eds. Henry's Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 23rd ed. St Louis, MO: Elsevier; 2017:chap 24.
 • Salvatore D, Davies TF, Schlumberger MJ, Hay ID, Larsen PR. Thyroid physiology and diagnostic evaluation of patients with thyroid disorders. In: Melmed S, Polonsky KS, Larsen PR, Kronenberg HM, eds. Williams Textbook of Endocrinology. 13th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 11.
 • Weiss RE, Refetoff S. Thyroid function testing. In: Jameson JL, De Groot LJ, de Kretser DM, et al, eds. Endocrinology: Adult and Pediatric. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 78.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?