Toplam parenteral beslenme (TPN) gastrointestinal sistemi atlayan bir beslenme yöntemidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin çoğunu sağlamak için sıvılar bir damar içine verilir. Bu yöntem, bir kişinin ağız yoluyla besleme veya sıvı alamaması veya almaması durumunda kullanılır.

Bilgi

Hasta veya prematüre yenidoğanlara diğer beslemelere başlamadan önce TPN verilebilir. Besinleri mide-bağırsak yoluyla uzun süre absorbe edemediklerinde de bu tür beslenmeye sahip olabilirler. TPN, bir bebeğin damarına sıvı, elektrolit, şeker, amino asitler (protein), vitaminler, mineraller ve genellikle lipidler (yağlar) karışımını sağlar. TPN çok küçük veya çok hasta bebekler için hayat kurtarıcı olabilir. Sadece şeker ve tuz sağlayan düzenli intravenöz (IV) beslemelerden daha iyi bir beslenme seviyesi sağlayabilir. Bu tür beslenmeyi alan bebekler, doğru beslenmeyi aldıklarından emin olmak için dikkatli bir şekilde izlenmelidir. Kan ve idrar testleri sağlık ekibinin hangi değişikliklerin gerekli olduğunu bilmesine yardımcı olur.

 TPN NASIL VERİLİR?

Bir IV hattı genellikle bebeğin elinde, ayağında veya kafa derisinde bir damara yerleştirilir. Göbek deliğindeki büyük bir damar (göbek damarı) kullanılabilir. Bazen uzun süreli IV beslemeleri için merkezi hat veya çevresel olarak yerleştirilmiş merkezi kateter (PICC) hattı olarak adlandırılan daha uzun bir IV kullanılır.

RİSKLER NELERDİR?

TPN, başka yollarla beslenemeyen bebekler için büyük bir avantajdır. Bununla birlikte, bu tür beslenme anormal kan şekeri, yağ veya elektrolit seviyelerine neden olabilir. TPN veya IV hatlarının kullanımı nedeniyle sorunlar gelişebilir. Çizgi yerinde hareket edebilir veya pıhtılar oluşabilir. Sepsis adı verilen ciddi bir enfeksiyon, merkezi bir hat IV'in olası bir komplikasyonudur. TPN alan bebekler sağlık ekibi tarafından yakından izlenecektir. TPN'nin uzun süreli kullanımı karaciğer sorunlarına yol açabilir.

Alternatif İsimler IV sıvıları - bebekler; TPN - bebekler; İntravenöz sıvılar - bebekler; Hiperalimentasyon — bebekler

REFERANSLAR

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
American Academy of Pediatrics (AAP) Committee on Nutrition. Parenteral nutrition. In: Kleinman RE, Greer FR, eds. Pediatric Nutrition Handbook. 7th ed. Elk Grove Village, IL: American Academy of Pediatrics; 2014;chap 22.

Poindexter BB, Ehrenkranz RA. Nutrient requirements and provision of nutritional support in the premature neonate. In: Martin RJ, Fanaroff AA, Walsh MC, eds. Fanaroff and Martin's Neonatal-Perinatal Medicine. 10th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2015:chap 43.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır