Tip 2 diyabet ömür boyu (kronik) bir hastalıktır. Tip 2 diyabetiniz varsa, vücudunuz normalde yaptığı insülini kullanmakta zorlanır. İnsülin, kan şekerini kontrol etmek için pankreas tarafından yapılan bir hormondur. Vücudunuzun insülini doğru kullanılmadığında, gıdanın şekeri kanda kalır ve şeker (glikoz) seviyesi çok yüksek olabilir. Tip 2 diyabetli çoğu insan teşhis edildiğinde aşırı kilolu olur. Vücudun tip 2 diyabete yol açan kan şekeri işleyişi şeklindeki değişiklikler genellikle yavaş olur. Diyabetli herkes, diyabetlerini yönetmenin en iyi yolları hakkında uygun eğitim ve destek almalıdır. Bir diyabet eğitmeni görmek için doktorunuza sorun.

 Tip 2 Diyabet Belirtileri

 Herhangi bir belirti olmayabilir. Belirtileriniz varsa şunları içerebilir:

- Açlık
- Susuzluk
- Çok fazla idrar yapma, geceleri normalden daha sık kalkma
- Bulanık görme
- Daha sık veya daha uzun süreli enfeksiyonlar
- Ereksiyon sorunu
- Cildinizde sorun
- Vücudunuzun bölgelerinde kırmızı deri döküntüleri
- Karıncalanma veya ayaklarınızda sansasyon kaybı

Diyabetinizi Kontrol Edin

 Kan şekerini iyi kontrol altına almalısınız. Kan şekeriniz kontrol edilmezse, uzun yıllar sonra vücudunuza komplikasyon adı verilen ciddi sorunlar olabilir. Diyabetin mümkün olduğunca sağlıklı kalmasını sağlamak için temel adımları öğrenin. Bunu yapmak, diyabetin komplikasyonlarına olabildiğince düşük olma şansını korumaya yardımcı olacaktır. Adımlar şunlardır:

- Evde kan şekeri kontrol;
- Sağlıklı bir diyet tutmak
- Fiziksel olarak aktif olmak

Ayrıca, talimatlara uygun olarak herhangi bir ilacı veya insülini aldığınızdan emin olun. Doktorunuz ayrıca kan testleri ve diğer testler söyleyerek size yardımcı olacaktır. Bunlar kan şekeri ve kolesterol düzeyleri sağlıklı bir aralıkta her emin olun yardımcı olur. Ayrıca, kan basıncınızı sağlıklı bir aralıkta tutma konusundaki sağlayıcınızın talimatlarına uyun. Doktorunuz muhtemelen şeker hastalığınızı kontrol etmenize yardımcı olmak için diğer sağlık uzmanlarını ziyaret etmenizi isteyecektir. Bu sağlık uzmanları şunları içerir:

- Diyetisyen
- Diyabet eczacı
- Diyabet eğitimcisi

Sağlıklı Besinler Yiyin ve Kilonuzu Yönetin

Şekerli ve karbonhidratlı yiyecekler kan şekerinizi çok yükseğe yükseltebilir. Alkol ve şekerli diğer içecekler de kan şekerinizi artırabilir. Bir hemşire veya diyetisyen size iyi yemek seçenekleri hakkında bilgi verebilir. Protein ve lif ile dengeli bir yemek nasıl bildiğinizden emin olun. Mümkün olduğunca sağlıklı, taze yiyecekler yiyin. Bir oturmada çok fazla yemek yemeyin. Bu kan şekerini iyi bir aralıkta tutmaya yardımcı olur. Kilonuzu yönetmek ve dengeli bir diyet tutmak önemlidir. Tip 2 diyabetli bazı insanlar kilo verdikten sonra ilaç almayı bırakabilirler (hala diyabet olmalarına rağmen). Sağlık uzmanı sizin için iyi bir ağırlık aralığı bildirebilir. Eğer obez iseniz ve diyabetiniz kontrol altında değilse kilo kaybı ameliyatı bir seçenek olabilir. Doktorunuz size bu konuda daha fazla bilgi verebilir.

Egzersiz

Düzenli egzersiz diyabetli insanlar için iyidir. Kan şekerini düşürür. Ayrıca Egzersiz:

- Kan akışını artırır
- Kan basıncını düşürür.

Ekstra yağları yakmanıza yardımcı olur, böylece kilonuzu azaltabilirsiniz. Egzersiz, stresi azaltmanıza ve ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Her gün 30 ila 60 dakika yürüyüş, koşu veya bisiklet sürmeyi deneyin. Beğendiğiniz ve sadık kalma olasılığınız daha yüksektir bir etkinlik seçin. Kan şekerin çok düşerse diye yanınızda yiyecek veya meyve suyu getirin. Fazladan su için. Herhangi bir defada 30 dakikadan fazla oturmaktan kaçınmaya çalışın. Diyabet kimlik bilekliği takın. Acil bir durumda, insanlar şeker hastalığınız olduğunu biliyor ve doğru tıbbi yardımı almanıza yardımcı olabilir. Bir egzersiz programına başlamadan önce her zaman sağlık uzmanınızla kontrol edin. Uzmanınız sizin için güvenli bir egzersiz programı seçmenize yardımcı olabilir.

Kan Şekerinizi Kontrol Edin

Evde kan şekerini kontrol etmeniz istenebilir. Bu, size ve sağlayıcınıza diyet, egzersiz ve ilaçlarınızın ne kadar iyi çalıştığını söyleyecektir. Glikoz sayacı adı verilen bir cihaz, doğru bir kan şekeri okumasını sağlayabilir. Bir doktor, hemşire veya diyabet eğitimcisi sizin için bir ev test programı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Doktorunuz kan şekeri hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

- Tip 2 diyabetli birçok kişi kan şekerini günde sadece bir veya iki kez kontrol etmelidir. Bazı insanlar daha sık kontrol etmeleri gerekir.
- Kan şekeri kontrol altında ise, kan şekerini haftada sadece birkaç kez kontrol etmeniz gerekebilir.

Kan şekeri kontrol etmek için en önemli nedenler şunlardır:

- Aldığınız diyabet ilaçları düşük kan şekeri (hipoglisemi) neden riski varsa Monitör.
- İnsülin veya aldığınız diğer ilaç dozunu ayarlamak için kan şekeri numarasını kullanın.
- Kan şekeri numarasını kullanın iyi yapmak yardım kan şekeri numarasını kullanın beslenme ve aktivite seçenekleri kan şekeri düzenleyen.

İlaçlara İhtiyacınız Olabilir

Diyet ve egzersiz yeterli değilse, ilaç almanız gerekebilir. Kan şekerini sağlıklı bir aralıkta tutmaya yardımcı olacaktır. Kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olmak için farklı şekillerde çalışan birçok diyabet ilacı vardır. Tip 2 diyabetli birçok kişi kan şekerini kontrol etmek için birden fazla ilaç almalıdırlar. İlaçları ağızdan veya atış (enjeksiyon) olarak alabilirsiniz. Hamileyseniz bazı diyabet ilaçları güvenli olmayabilir. Hamile kalmayı düşünüyorsanız ilaçlarınız hakkında doktorunuzla konuşun. İlaçlar kan şekerini kontrol etmenize yardımcı olmazsa insülin almanız gerekebilir. İnsülin derinin altına enjekte edilmelidir. Kendinize nasıl enjekte edeceğinizi öğrenmek için özel eğitim alacaksınız. Çoğu insan insülin enjeksiyonlarının sandığından daha kolay olduğunu bulur.

Diyabetin Uzun Dönemli Sorunlarını Önlemeyi Öğrenin

Diyabetli kişilerin yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol alma şansı yüksektir. Bu koşulları önlemek veya tedavi etmek için ilaç almanız istenebilir. İlaçlar şunları içerebilir:

- ACE inhibitörü veya yüksek tansiyon veya böbrek problemleri için ARB adı verilen başka bir ilaç.
- Kolesterolünüzü düşük tutmak için bir statin denilen bir ilaç.
- Aspirin kalbinizi sağlıklı tutmak için.

Sigara içmeyin. Sigara içmek şeker hastalığını daha da kötüleştirir. Sigara içiyorsanız, bırakmanın bir yolunu bulmak için sağlayıcınızla birlikte çalışın.

Diyabet ayak sorunlarına neden olabilir. Yaralar veya enfeksiyonlar alabilirsiniz. Ayaklarınızı sağlıklı tutmak için:

- Her gün ayaklarınızı kontrol edin ve bakım yapın.
- Doğru çorap ve ayakkabı giydiğinizden emin olun.

Ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı her gün yara veya ülserasyona yol açabilecek yıpranmış lekeler için kontrol edin.

Doktorunuzu Düzenli Olarak Görün

Diyabet hastasıysanız, doktorunuzu her 3 ayda bir veya talimatlar doğrultusunda sık sık görmelisiniz. Bu ziyaretlerde, doktorunuz:

- Kan şekeri seviyenizi sorar
- Kan basıncınızı kontrol eder
- Ayaklarınızın hissini kontrol eder
- Ayaklarınızın ve bacaklarınızın derisini ve kemiklerini kontrol eder
- Gözlerinizin arkasını inceler

Doktorunuz  aşağıdakilerden emin olmak için kan ve idrar testleri isteyecektir:

- Böbrekler iyi çalışıyor mu? ( Her yıl)
- Kolesterol ve trigliserid seviyeleri sağlıklı  mı? (her yıl)
- A1C seviyesi sizin için iyi bir aralıkta mı? (şeker hastalığınız iyi kontrol edilmişse veya her 3 ayda bir değilse)

Yıllık grip aşısı ve hepatit B ve zatürree aşıları gibi ihtiyaç duyabileceğiniz aşılar hakkında sağlayıcınızla konuşun. Her 6 ayda bir dişçiyi ziyaret edin. Ayrıca, yılda bir kez göz doktorunuza bakın, ya da sık sık bilgi alın.

Alternatif İsimler Tip 2 diyabet - yönetme

REFERANSLAR

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
American Diabetes Association. 10. Microvascular complications and foot care: standards of medical care in diabetes-2018. Diabetes Care. 2018;41(Suppl 1):S105-S118. PMID: 29222381 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29222381.
Brownlee M, Aiello LP, Cooper ME, Vinik AI, Plutzky J, Boulton AJM. Complications of diabetes mellitus. In: Melmed S, Polonsky KS, Larsen PR, Kronenberg HM, eds. Williams Textbook of Endocrinology. 13th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 33.
Dungan KM. Management of type 2 diabetes mellitus. In: Jameson JL, De Groot LJ, de Kretser DM, et al, eds. Endocrinology: Adult and Pediatric. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 48.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır