Şeker ikameleri, şeker (sakaroz) veya şeker alkollü tatlandırıcılar yerine kullanılan maddelerdir. Ayrıca yapay tatlandırıcılar, besleyici olmayan tatlandırıcılar (NNS) ve kalorisi olmayan tatlandırıcılar olarak da adlandırılabilirler.

Fonksiyon

Şeker yerine kilo vermeye çalışan insanlar için yararlı olabilir. Fazla kalori eklemeden gıdalara ve içeceklere tatlılık sağlarlar. Çoğu şeker ikame neredeyse hiç kalori içerir. Şeker yerine şeker ikamelerinin kullanılması diş çürümesini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolü ile yardımcı olabilirler.

Gıda Kaynakları

Yemek yediğiniz zaman şeker yerine kullanılan maddeler eklenebilir. Çoğu, pişirme ve pişirme sırasında da kullanılabilir. Mağazada satın aldığınız çoğu "şekersiz" veya düşük kalorili gıda ürünleri şeker yerine kullanılarak yapılır.

Yaygın olarak kullanılan şeker ikame maddeleri şunları içerir:

 Aspartam (Eşit ve NutraSweet)

- Besleyici tatlandırıcı - kaloriye sahiptir, ancak çok tatlıdır, çok az ihtiyaç vardır.
- İki amino asidin kombinasyonu - fenilalanin ve aspartik asit.
- Sakardan 220 kat daha tatlı.
- Isıya maruz kaldığında tatlılığını kaybeder. Pişirme yerine içeceklerde en iyi şekilde kullanılır.
- İyi çalışılmış ve herhangi bir ciddi yan etki göstermemiştir.,
- FDA onaylı. (FDA, aspartam içeren gıdaların PKU'lu insanlar için fenilketonüri (nadir bir genetik bozukluk) fenilalanin varlığı hakkında uyaran bir bilgi beyanı taşımasını gerektirir.)

 Sükraloz (Splenda)

- Besleyici olmayan tatlandırıcı
- Sakarozdan 600 kat daha tatlı
- Birçok yiyecek ve içecek, sakız, dondurulmuş süt tatlıları, fırınlanmış ürünler ve jelatin kullanılır
- Masadaki yiyeceklere eklenebilir veya pişmiş ürünlerde kullanılabilir
- FDA onaylı

 Sakarin (Sweet 'N Low, Sweet Twin, NectaSweet)

- Besleyici olmayan tatlandırıcı
- Sakardan 200 ila 700 kat daha tatlı
- Birçok diyet gıdalarında ve içeceklerde kullanılır
- Bazı sıvılarda acı veya metalik bir tat olabilir
- Pişirme ve pişirme işlemlerinde kullanılmaz
- FDA onaylı

Stevia (Truvia, Pure Via, Sun Crystals)

- Besleyici olmayan tatlandırıcı.
- Bitkiden üretilmiştir Tatlı yaprakları için yetiştirilen Stevia rebaudiana.
- Rebaudiana özü gıda katkı maddesi olarak onaylanmıştır. Bir besin takviyesi olarak kabul edilir.
- Genel olarak FDA tarafından güvenli (GRAS) olarak kabul edilir. Acesülfame K (Sunett ve Sweet One)
- Besleyici olmayan tatlandırıcı.
- Şekerden 200 kat daha tatlı.
- Isıya dayanıklı, pişirme ve pişirme işlemlerinde kullanılabilir.
- Masadaki yiyeceklere eklenebilir.
- Sakarin gibi diğer tatlandırıcılarla birlikte karbonatlı düşük kalorili içeceklerde ve diğer ürünlerde kullanılır.
- En çok şekere benzeyen tatlandırıcı
- FDA onaylı.

Neotame (Newtame)

- Besleyici olmayan tatlandırıcı
- Şekerden 7.000 ila 13.000 kat daha tatlı
- Birçok diyet gıdalarında ve içeceklerde kullanılır
- Pişirme için kullanılabilir
- Masa üstü tatlandırıcı olarak kullanılır
- FDA onaylı

 Monk Fruit (Luo Han Guo)

- Besleyici olmayan tatlandırıcı
- Keşiş meyvesi bitki bazlı özü, yetişen yuvarlak yeşil kavun Orta Asya'da
- Sakardan 150 ila 250 kat daha tatlı
- Isıya dayanıklı ve pişirme ve pişirme işlemlerinde kullanılabilir ve şekerden daha konsantre edilir (¼ çay kaşığı veya 0,5 gram çay kaşığı veya 2,5 gram şekerin tatlılığına eşittir)
- Genellikle FDA tarafından güvenli (GRAS) olarak tanınır

Advantame

- Besleyici olmayan tatlandırıcı
- Şekerden 20, 000 kat daha tatlıdır
- Genel tatlandırıcı olarak kullanılır ve ısıya dayanıklıdır, bu nedenle pişirme işleminde kullanılabilir
- Yaygın olarak kullanılmaz
- FDA tarafından genel olarak güvenli (GRAS) olarak tanınır

Yan etkiler

İnsanlar genellikle şeker ikamelerinin güvenlik ve sağlığa etkileri ile ilgili sorular sorarlar. FDA onaylı şeker ikameleri üzerinde birçok çalışma yapılmış ve güvenli oldukları gösterilmiştir. Bu çalışmalara dayanarak, FDA genel nüfus için kullanım için güvenli olduklarını belirtir. Fenilketonüri (PKU) olan kişiler için aspartam önerilmez. Vücutları aspartam yapmak için kullanılan amino asitlerden birini parçalayamıyor. Hamilelik sırasında şeker ikamelerinin kullanımını veya önlenmesini desteklemek için çok az kanıt bulunmaktadır. FDA onaylı tatlandırıcılar ılımlı bir şekilde kullanılabilir. Bununla birlikte, Amerikan Tıp Derneği, olası yavaş fetal klirensi nedeniyle hamilelik sırasında sakarinden kaçınmayı önermektedir.

Öneriler

FDA ABD'de hazırlanan gıdalarda satılan veya kullanılan tüm şeker ikamelerini düzenler. FDA kabul edilebilir bir günlük alım (ADI) belirledi. Bu, bir kişinin ömrü boyunca her gün güvenle yenilebilecek miktardır. Çoğu insan ADI'den çok daha az yer. 2012 yılında, Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Diyabet Derneği şeker ikamelerinin mantıklı kullanımının kalori ve karbonhidrat alımını azaltmaya yardımcı olabileceği sonucuna varan bir rapor yayınladı. Daha fazla araştırma hala gereklidir. Şeker yerine kullanmanın kilo kaybına veya kalp hastalığı riskinin düşmesine yol açıp açmadığını belirlemek için şu anda yeterli kanıt bulunmamaktadır.

REFERANSLAR

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Aronson JK. Artificial sweeteners. In: Aronson JK, ed. Meyler's Side Effects of Drugs. 16th ed. Waltham, MA: Elsevier; 2016:713-716.
Gardner C, Wylie-Rosett J, Gidding SS, et al; American Heart Association Nutrition Committee of the Council on Nutrition, Physical Activity and Metabolism, Council on Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology, Council on Cardiovascular Disease in the Young, and the American Diabetes Association. Nonnutritive sweeteners: current use and health perspectives: a scientific statement from the American Heart Association and the American Diabetes Association. Circulation. 2012;126(4):509-519. PMID: 22777177 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22777177.
Malik VS, Popkin BM, Bray GA, Després JP, Willett WC, Hu FB. Sugar-sweetened beverages and risk of metabolic syndrome and type 2 diabetes: a meta-analysis. Diabetes Care. 2010;33(11):2477-2483. PMID: 20693348 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20693348.
National Cancer Institute website. Artificial sweeteners and cancer. www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/artificial-sweeteners-fact-sheet. Updated August 10, 2016. Accessed October 16, 2017.
US Department of Health and Human Services and US Department of Agriculture website. 2015-2020 Dietary Guidelines for Americans. 8th Edition. health.gov/dietaryguidelines/2015/resources/2015-2020_Dietary_Guidelines.pdf. Updated December 2015. Accessed October 16, 2017.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır