Sırt ağrısı için doktorunuz sizi ilk gördüğünde, ne sıklıkta, ne zaman meydana geldiği ve ne şiddette olduğu da dahil olmak üzere sırt ağrınız hakkında sorular soracaktır. Doktorunuz ağrınızın nedenini ve buz, hafif ağrı kesiciler, fizik tedavi ve egzersiz gibi basit önlemlerle hızlı bir şekilde iyileşip iyileşmeyeceğini belirlemeye çalışacaktır.

BİLGİLENDİRME

Doktorunuzun sorabileceği sorular şunlardır:

-Sırt ağrınız tek taraflı mı çift taraflı mı?
-Ağrı nasıl hissettiriyor? Sıkıcı, keskin, zonklama veya yanma tarzında mı?
-Bu sırt ağrısı ilk kez mi oluyor?
-Ağrı ne zaman başladı? Aniden mi başladı?
-Bir yaralanma veya kaza geçirdiniz mi?
-Ağrı başlamadan hemen önce ne yapıyordunuz? Örneğin ağırlık mı kaldırıyordunuz yoksa yere koymak için belinizi büktünüz mü?
-Bilgisayarın başında oturuyor muydunuz? Uzun mesafe yolculukta mıydınız?
-Daha önce ağrı yaşadıysanız benzer mi farklı bir ağrı mı? Farklıysa ne açıdan farklı?
-Geçmişteki sırt ağrılarınızın nedenini biliyor muydunuz?
-Ağrılarınız ne kadar sürer?
-Kalça, uyluk, bacak veya ayak gibi başka bir yerde ağrı hissediyor musunuz?
-Herhangi bir uyuşma veya karıncalanma var mı? Bacağında ya da başka bir yerde zayıflık ya da işlev kaybı var mı?
-Ağrıyı kötüleştiren etmenler nelerdir? Kaldırma, bükme, ayakta durma veya uzun süre oturma nasıl etkiler?
-Ağrıyı azaltan etmenler nelerdir?


Ayrıca, daha ciddi bir nedene işaret edebilecek başka belirtileriniz olup olmadığı da sorulacaktır. Doktorunuza kilo kaybı, ateş, idrara çıkma ve dışkılama alışkanlıklarınızda değişiklik veya kanser öyküsü olup olmadığını söyleyin. Doktorunuz ağrının tam yerini bulmaya çalışmak ve hareketinizi nasıl etkilediğini belirlemek için fiziksel bir muayene yapacaktır. Sırtınıza acıttığı yeri bulmak için farklı noktalarda bastıracaktır. Ayrıca şunları isteyebilir:

-Oturun,ayakta durun ve yürüyün
-Ayak parmaklarınızda yürüyün ve sonra topuklarınız üzerinde yürüyün
-Belinizi ileri, geri ve yanlara bükün
-Yatarken bacaklarınızı düz yukarı kaldırın
-Bazı pozisyonlarda sırtınızı hareket ettirin

Uzanırken bacaklarınızı kaldırdığınızda ağrı daha kötüyse nedeni siyatik hastalığı olabilir. Özellikle aynı bacağa inen uyuşma veya karıncalanma hissederseniz siyatik hastalığını düşündürür. Doktorunuz ayrıca bacaklarınızı, dizlerinizi bükme ve düzleştirme de dahil olmak üzere farklı pozisyonlara taşıyacaktır. Reflekslerinizi kontrol etmek ve sinirlerinizin düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için kauçuk bir çekiç kullanılır. Doktorunuz bir iğne, pamuklu çubuk veya tüy kullanarak cildinize birçok yerden dokunacaktır. Bu, dokunma duyunuzun ne kadar iyi olduğunu ortaya koymaktadır.

KAYNAKLAR:

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
US National Library of Medicine
Dixit R. Low back pain. In: Firestein GS, Budd RC, Gabriel SE, McInnes IB, O'Dell JR, eds. Kelly and Firestein's Textbook of Rheumatology. 10th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017:chap 47.
Qaseem A, Wilt TJ, McLean RM, Forciea MA; Clinical Guidelines Committee of the American College of Physicians. Noninvasive treatments for acute, subacute, and chronic low back pain: a clinical practice guideline from the American College of Physicians. Ann Intern Med. 2017;166(7):514-530. PMID:28192789 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28192789.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır