Selenyum önemli bir eser mineraldir. Bu, vücudunuzun yediğiniz yiyeceklerde bu minerali alması gerektiği anlamına gelir. Az miktarda selenyum sağlığınız için iyidir.

Fonksiyon

Selenyum bir eser mineraldir. Vücudunuzun sadece küçük miktarlarda ihtiyacı var. Selenyum, vücudunuzun antioksidan enzimler olarak adlandırılan özel proteinler yapmasına yardımcı olur. Bunlar hücre hasarını önlemede rol oynar.

Bazı araştırmalar selenyumun aşağıdaki durumlar için yardımcı olabileceğini göstermektedir:

- Kanser önleme 
- Vücudu ağır metallerin ve diğer zararlı maddelerin zehirli etkilerinden koruma

 Selenyumun yararları hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Şu anda, selenyum gıda kaynaklarına ek olarak bir selenyum takviyesi almak şu anda bu koşullar için önerilmez.

Gıda Kaynakları

Sebzeler gibi bitkisel besinler selenyumun en yaygın besin kaynaklarıdır. Yemek yediğiniz sebzelerde ne kadar selenyum bulunduğuna, bitkilerin büyüdüğü toprakta bulunan mineralin miktarına bağlıdır. Brezilya fıstığı çok iyi bir selenyum kaynağıdır. Balık, kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et, tahıl, yumurta, tavuk, karaciğer ve sarımsak da iyi kaynaklardır. Selenyum bakımından zengin topraklarda bulunan tahıl veya bitki yiyen hayvanlardan üretilen etler daha yüksek selenyum seviyelerine sahiptir. Bira mayası, buğday tohumu ve zenginleştirilmiş ekmekler de iyi selenyum kaynaklarıdır.

Yan Etkileri

Selenyum eksikliği ABD'de insanlarda nadirdir. Bununla birlikte, bir kişi uzun süre bir damardan (IV hattı) beslendiğinde eksiklik oluşabilir. Keshan hastalığına selenyum eksikliğinden kaynaklanır. Bu, kalp kasının anormalliğine yol açar. Keshan hastalığı, Çin'de selenyum bağlantısı keşfedilene ve takviyeler verilene kadar birçok çocukluk ölümüne neden oldu.

Diğer iki hastalık selenyum eksikliği ile bağlantılıdır:

- Kashin-Beck hastalığı, eklem ve kemik hastalığı ile sonuçlanan
- Miksedematöz endemik kretinizm, entelektüel sakatlık

Şiddetli gastrointestinal bozukluklar da selenyum emme yeteneğini etkileyebilir. Bu tür bozukluklar Crohn hastalığını içerir. Kandaki çok fazla selenyum selenoz denilen bir duruma neden olabilir. Selenoz saç dökülmesine, tırnak sorunlarına, bulantı, sinirlilik, yorgunluk ve hafif sinir hasarına neden olabilir. Ancak, selenyum toksisitesi ABD'de nadirdir.

 Öneriler

 Selenyum ve diğer besinler için dozajlar, Tıp Enstitüsü'nde Gıda ve Beslenme Kurulu tarafından geliştirilen Diyet Referans Alımlarında (DRI) sağlanır. DRI, sağlıklı insanların besin alımlarını planlamak ve değerlendirmek için kullanılan bir dizi referans alımı için bir terimdir. İhtiyacınız olan her vitaminin ne kadarı yaşınıza ve cinsiyetinize bağlıdır. Hamilelik ve hastalıklar gibi diğer faktörler de önemlidir. Hamile veya emziren kadınların daha yüksek miktarlara ihtiyacı vardır. Sağlık hizmeti sağlayıcınıza sizin için en uygun miktarın hangisi olduğunu sorun. Bu değerler şunları içerir:

- Tavsiye Edilen Diyet Ödeneği (RDA): Neredeyse tüm (%97 ila%98) sağlıklı insanların besin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli ortalama günlük alım seviyesi. RDA, bilimsel araştırma kanıtlarına dayanan bir alım seviyesidir.
- Yeterli Alım (AI): Bu seviye, bir RDA geliştirmek için yeterli bilimsel araştırma kanıtı olmadığında belirlenir. Yeterli beslenmeyi sağlamak için düşünülebilecek bir seviyede ayarlanır.

 Bebekler (AI)

- 0 ila 6 ay: Günde 15 mikrogram (mcg/gün)
- 7 ila 12 ay: 20 mcg/gün

 Çocuk (RDA)

- Yaş 1 ila 3:20 mcg/gün
- Yaş 4 ila 8:30 mcg/gün
- Yaş 9 - 13:40 mcg/gün

 Ergenler ve yetişkinler (RDA)

- Erkekler, 14 ve üzeri: 55 mcg/gün
- Kadınlar, yaş: 55 mcg/gün g/gün
- Hamile kadınlar: 60 mcg/gün
- Emziren kadınlar: 70 mcg / gün

Esansiyel vitaminlerin günlük ihtiyacını elde etmenin en iyi yolu, çeşitli gıdalar içeren dengeli bir diyet yemektir.

REFERANSLAR

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Mason JB. Vitamins, trace minerals, and other micronutrients. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 218.
National Institutes of Health. Dietary Supplement Fact Sheet: Selenium. ods.od.nih.gov/factsheets/Selenium-HealthProfessional/. Updated September 26, 2018. Accessed March 31, 2019.
Salwen MJ. Vitamins and trace elements. In: McPherson RA, Pincus MR, eds. Henry's Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 23rd ed. St Louis, MO: Elsevier; 2017:chap 26.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır