Araştırmalara göre hafif-orta şarap tüketicilerinin, hiç içmeyenlere ya da ağır içicilere oranla daha az kalp hastalığına yakalanma riski olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte alkol tüketmeyen insanların riski azaltmak için de kullanmaya başlaması önerilmez.

BİLGİLENDİRME:

Sağlıklı içicilik ve riskli içicilik arasında ince bir çizgi vardır. Kalp hastalığı riskini azaltmak için içmeye ya da daha fazla içmeye başlamayın. Daha ağır kullanılan içki kalbe ve karaciğere zarar verebilir.  Kalp hastalığı, alkolü kötüye kullanan kişilerde ileri gelen ölüm nedenlerindendir. Doktorlar, kullanırsanız hafif miktarda alkol tüketmenizi önerirler:

- Erkekler için alkol günde 1 veya 2 içki ile sınırlandırılmalı
- Kadınlar için alkol günde 1 içki ile sınırlandırılmalı

1 içki şöyle tanımlanabilir:

- 1 kadeh şarap (118 mL)
- 1 şişe bira (330 mL)
- %80 alkol oranlı içkide 44 mL
- %100 alkol oranlı içkide 30 mL

Kalp hastalıklarını alkolden daha çok önlemeye yardımcı yollar da şunlardır:

- Kan basıncını ve kolesterolü kontrol etmek
- Düşük yağlı, sağlıklı bir diyet yapmak ve uygulamak
- Sigara içmemek
- İdeal ağırlığın korunması

Kalp hastalığı ya da kalp yetmezliği olan herkes alkol tüketmeden önce doktoruyla konuşmalıdır. Alkol kalp yetmezliğini ve diğer problemleri daha da kötüleştirebilir.

KAYNAKLAR:

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Mozaffarian D. Nutrition and cardiovascular and metabolic diseases. In: Zipes DP, Libby P, Bonow RO, Mann DL, Tomaselli GF, Braunwald E, eds. Braunwald's Heart Disease: A Textbook of Cardiovascular Medicine. 11th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2019:chap 49.
US Department of Health and Human Services and US Department of Agriculture website. 2015-2020 dietary guidelines for Americans: eighth edition. health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/. Accessed May 15, 2018.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır