Salatalar önemli vitamin ve mineralleri almak için iyi bir yol olabilir. Salatalar ayrıca lif tedarik eder. Bununla birlikte, tüm salatalar sağlıklı veya besleyici değildir. Salatada ne olduğuna bağlı olarak bu durum değişir. Ancak, yüksek yağlı eklentilerle aşırıya kaçarsanız, salatanız günlük kalori ihtiyaçlarınızı aşmanıza ve kilo alımına katkıda bulunmanıza neden olabilir. Renkli sebzelerle salatalar hazırlayın. Salatada bol miktarda taze sebzeniz varsa, sağlıklı, hastalıkla mücadele eden bir besin elde etmiş olursunuz.

Sebze salatalarınıza eklediğiniz, doymuş yağ veya sodyum açısından yüksek olabilecek ekstra ürünlere dikkat edin.

- Salatanıza biraz yağ eklemek istiyorsanız. Sirke,zeytinyağı veya diğer bitkisel yağları karıştırmak, ev yapımı soslar için iyi bir temeldir. Sağlıklı yağlar eklemek için fındık ve avokado da ekleyebilirsiniz. Bu, vücudunuzun yağda çözünen vitaminlerden (A, D, E ve K) en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olacaktır.

- Salata sosu veya ilave yağ ekleyin. Büyük miktarda hazırlanmış salata sosu veya peynir, kurutulmuş meyveler ve kruton gibi malzemeler, sağlıklı bir salatayı çok yüksek kalorili bir öğün haline getirebilir

- Peynir, kruton, pastırma bitleri, fındık ve tohum parçaları bir salatadaki sodyum, yağ ve kalori miktarını artırabilir. Renkli, sebzelerinize eklemek için bu öğelerden sadece bir veya ikisini seçmeye çalışın.

- Salata barında, lahana salatası, patates salatası ve kremsi meyve salataları gibi eklentilerden kaçının.

- Daha koyu bir marul kullanmaya çalışın. Açık yeşil marul dalif bulunur, ancak romaine, lahana veya ıspanak gibi koyu yeşillikli sebzeler kadar besin yoktur.

- Baklagiller (fasulye), çiğ sebzeler, taze ve kurutulmuş meyveler gibi yüksek lifli ürünlerle salatanıza çeşitlilik ekleyin.

- Salatalarınıza bir protein sağlayacak bir besin ekleyin, örneğin fasulye, ızgara tavuk göğsü, konserve somon veya haşlanmış yumurta.


REFERANSLAR   

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Hall JE. Dietary balances; regulation of feeding; obesity and starvation; vitamins and minerals. In: Hall JE, ed. Guyton and Hall Textbook of Medical Physiology. 13th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 72.
Mason JB. Vitamins, trace minerals, and other micronutrients. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 218.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır