Saçlarınız ve tırnaklarınız vücudunuzu korumaya yardımcı olur. Ayrıca vücudunuzun sıcaklığını sabit tutarlar. Yaşlandıkça saçlarınız ve tırnaklarınız değişmeye başlar.

SAÇLARDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

Saç rengi değişimiBu, yaşlanmanın en açık belirtilerinden biridir. Saç rengi, saç foliküllerinin ürettiği melanin adı verilen bir pigmente bağlıdır. Foliküller ciltte saç yapan ve büyüten yapılardır. Yaşlanma ile foliküller daha az melanin yapar ve bu gri saçlara neden olur. Saçlarda grileşme genellikle 30’lu yaşlarda başlar.Saçlar genellikle şakaklarden ağarmaya başlar ve kafa derisinin üst kısmına kadar uzanır. Saç rengi daha açık olur, daha sonrasında beyaza döner.

Vücut ve yüz blölgesinde bulunan saçlarda zamanla griye dönüşür, ancak çoğu zaman, bu kafa derisi saçlarından daha sonra olur. Koltuk altı, göğüs ve kasık bölgesindeki saçlar daha az gri olabilir veya hiç olmayabilir. Saçlarda ağarmalar büyük ölçüde genleriniz tarafından belirlenir. Gri saç beyaz tenli insanlarda ve Asyalılarda daha erken ortaya çıkma eğilimindedir. Beslenme takviyeleri, vitaminler ve diğer ürünler grileşme oranını durdurmaz veya azaltmaz.

Saç kalınlığında değişiklik; Saç birçok protein iplikçiklerinden oluşur. Tek bir saçın 2 ila 7 yıl arasında normal bir ömrü vardır. Saçlar daha sonra dökülür ve yerini yeni saçlar alır. Vücudunuzda ve başınızdaki saç yoğunlu genleriniz tarafından belirlenir. Neredeyse herkeste yaşlanma ile saç dökülmesi görülür ve saç büyüme oranı yavaşlar. Saç telleri küçülür ve daha az pigmente sahip olurlar. Böylece genç bir yetişkinin kalın,yoğun saçları daha sonrasında ince, açık renkli saçlara dönüşür. Bazı saç folikülleri yeni saç üretmeyi durdurur.

Erkekler 30 yaşına geldiklerinde kellik belirtileri göstermeye başlayabilir. Birçok erkek 60 yaşına kadar neredeyse saçının çoğunu kaybetmiş olabilir. Erkeklerde testosteron hormonu ile ilgili bir kellik türü görülebilir. Saç dökülmesi şakaklarda veya başın üstünde olabilir.Kadınlar yaşlandıkça benzer bir kellik geliştirebilirler. Saç daha az yoğunlaşır ve kafa derisi görünür hale gelebilir. Yaşlandıkça, vücudunuz ve yüzünüz de saç kaybedersiniz. Kadınların kalan yüz kılları, çoğunlukla çenede ve dudakların çevresinde daha belirgin olabilir.

Erkeklerde kaş, kulak ve burun kıllları daha uzun ve yoğun olabilir. Ani saç dökülmesi durumunda doktorunuza başvurun. Bu bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.

TIRNAKLARDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

Tırnaklarınız da yaşla birlikte değişir. Daha yavaş büyürler ve kırılgan hale gelebilirler. Ayrıca sararmış ve opak olabilirler. Özellikle ayak tırnakları, sert ve kalın hale gelebilir. Batık ayak tırnakları  yaygın olarak görülebilir. Tırnak uçları kırılabilir.

Tırnaklarınızda çukurlar, çizgiler, şekil değişiklikleri veya başka değişiklikler olup olmadığını doktorunuza danışın. Bunlar demir eksikliği, böbrek hastalığı ve beslenme yetersizlikleri ile ilgili olabilir.

References

  • U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
  • Habif TP. Hair diseases. In: Habif TP, ed. Clinical Dermatology. 6th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 24.
  • Habif TP. Nail diseases. In: Habif TP, ed. Clinical Dermatology. 6th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 25.
  • Tosti A. Diseases of hair and nails. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 442.
  • Walston JD. Common clinical sequelae of aging. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 25.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?