Özofagusunuzun bir kısmını veya tümünü aldırmak için ameliyat geçirdiniz. Bu, yiyecekleri boğazdan mideye hareket ettiren tüptür. Özofagusunun geri kalan kısmı mideye bağlanmıştır.

Evde Ne Yapmalı

 Ameliyattan sonra muhtemelen 1 ila 2 ay boyunca bir besleme tüpüne sahip olacaksınız. Bu, kilo almaya başlamanız için yeterli kalori almanıza yardımcı olacaktır. Eve ilk geldiğinizde de özel bir diyette olacaksınız.

Kendi Kendine Bakım

 Doğrudan bağırsağınıza giden bir besleme tüpünüz (PEG tüpünüz) varsa:

Sadece geceleri veya gün boyunca kullanabilirsiniz. Gündüz aktivitelerine devam edebilirsin. Bir hemşire veya diyetisyen, beslenme tüpü için sıvı diyetin nasıl hazırlanacağını ve ne kadar kullanacağınızı öğretecektir. Tüp bakımı için yönergeleri izleyin. Buna, beslenmeden önce ve sonra tüpün su ile yıkanması ve borunun etrafındaki pansumanın değiştirilmesi dahildir. Ayrıca tüpün etrafındaki cildi nasıl temizleyeceğiniz öğretilecektir. Besleme tüpü kullanırken veya düzenli gıdaları yemeye başladığınızda bile ishal olabilirsiniz. Belirli gıdalar ishale neden oluyorsa, bu gıdalardan kaçınmaya çalışın. Çok fazla gevşek bağırsak hareketiniz varsa, su veya portakal suyu ile karıştırılmış psyllium tozu (Metamucil) deneyin. İçebilirsin ya da besleme tüpüne koyarsınız. İshale yardımcı olabilecek ilaçlar hakkında doktorunuza danışın. Doktorunuzla konuşmadan bu ilaçları asla başlatmayın.

Ne yiyeceksiniz:

 İlk başta sıvı bir diyette olacaksınız. Daha sonra ameliyattan sonraki ilk 4 ila 8 hafta boyunca yumuşak yiyecekler yiyebilirsiniz. Yumuşak bir diyet sadece duygusal ve çiğneme ihtiyacı olmayan gıdalar içerir. Normal bir diyet geri döndüğünüzde, biftek ve diğer etleri  yutmak zor olabilir .Onları çok küçük parçalara ayırın ve iyice çiğneyin. Katı yiyecekler yedikten 30 dakika sonra sıvı için. Bir içkiyi bitirmek için 30 ila 60 dakika bekleyin. Yemek yerken veya içerken bir sandalyeye oturun. Yere yatarken yemeyin veya içmeyin. Yemekten veya içtikten sonra 1 saat dik durun veya oturun, çünkü yerçekimi yiyecek ve sıvının aşağı doğru hareket etmesine yardımcı olur. Küçük miktarlarda yiyin ve için: İlk 2 ila 4 hafta içinde, bir seferde en fazla 1 fincan (240 mililitre) yiyin veya için. Günde 3 defadan fazla ve hatta 6 defaya kadar yemek iyidir. Mideniz ameliyattan önceki halinden daha küçük kalacaktır. Gün boyunca 3 büyük yemek yerine daha küçük yemekler yemek daha kolay olacaktır.

Alternatif İsimler Özofajektomi - diyet; Özofajektomi sonrası diyet

References

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Spicer JD, Dhupar R, Kim JY, Sepesi B, Hofstetter W. Esophagus. In: Townsend CM, Beauchamp RD, Evers BM, Mattox KL, eds. Sabiston Textbook of Surgery: The Biological Basis of Modern Surgical Practice. 20th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017:chap 41.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır