Mr Nedir?

MR yada MRG ikisinden biri şekilde adlandırılan manyetik rezonans görüntüleme yöntemi; vücut içi organ ve yapıların, herhangi bir girişim uygulanmadan ve zararlı ışınlara maruz kalmadan detaylı görüntülenmesini sağlayan güvenli bir tanı yöntemidir. Mr radyasyon içermediğinden kadın ve erkek üreme organları, pelvik organlar, göz ve meme gibi hassas organlar için iyi bir görüntüleme alternatifidir.

Neden Mr(Emar) çekilir?

Vücutta bir bölgenin detaylı olarak incelenebilmesi için kullanılır, tüm vücudu görüntüleme olanağı sunar. Genel sağlık taramaları, hastalığın tespiti yada kanser hastalığının evrelendirilmesi amacıyla çekilir. 

 Vücudumuzun Hangi Bölgelerine Mr Çekilir?

            Mr birçok hastalığın kesin tanısının konulmasında altın standart olarak kabul edilir. Mr cihazı bir elmayı dilimler tarzda görüntüleme yapar (önden arkaya, sağdan sola, yukarıdan aşağıya). Her vücut bölgesine özel aparatlar ile bölgeye yönelik inceleme yapılabilmektedir.

  • Kalp-Kardiyak MR: Kalp hastalıkları hakkında tanı koyma amaçlı

  • Baş bölgesi MR: Beyin Mrı; beyinde bulunan tümörler, beyin felci, bunama, epilepsi, MS ve parkinson gibi sinir sistemi hastalıkları tanısında ve çene eklemi, hipofiz bezi, göz, iç kulak organ hastalıklarının değerlendirilmesinde
  • Kas-İskelet Sistemi MR: İskelet sistemi içinde bulunan omurga (boyun,sırt, bel), uzuvlar (kollar ve bacaklar) eklem yerleri (omuzlar, dizler, dirsekler, el ve ayak bilekleri), Kas sistemi içinde bulunan menüsküsler, bağlar hakkında hastalık bulgularını tespit etmek için
  • Prostat ve Meme MR: Kanserin erken dönemde tespit edilmesi için
  • Omurgada; sinir sıkışması, fıtık, çatlak, kırık, kireçlenme ve kemik kanseri bulgularının tespitinde
  • Vücut MR: Akciğer, karaciğer, böbrekler, dalak pankreas, safra kesesi, safra yolları, karın içi damarları detaylı şekilde incelemek amacıyla
  • MRA (Mr Anjiyografi): Kalp hastalıkları, inme ve damar bozukluklarının tanı ve tedavisinde çekilir.Boyundaki karotis arterinde gelişen tıkanmayı saptamak ,kafa içindeki hastalıklı atardamarların incelemek ve böbrek, akciğer ve bacak damarlarındaki bozuklukların saptanması için çekilir.
  • Diffüzyon MR:  mortalite (ölüm) ve morbidite (hastalık) nedenlerinden biri olan inmenin tespit edilmesinde kullanılır. Diffüzyon MR ın Akut inme tanısında doğruluğu çok yüksek olup BT ya da konvansiyonel MR a göre üstündür.

Kontrastlı Mr nedir?

Bazı durumlarda doktorlar vücut içerisindeki yumuşak dokuyu daha detaylı inceleyebilmek için ilaçlı Mr çekimi isteyebilir. Kontrast madde olarak bilinen bu madde, damar yolundan enjekte edilerek uygulanır. Şüpheli lezyonları boyayarak daha belirgin hale getirmesiyle kesin tanıya yardımcı olur.

Riskler Nelerdir?

MR cihazında radyasyon kullanılmadığından bilinen bir zararı yok ancak bazı özel durumlarda MR çektirmek riskli olabilir. Aşağıdaki durumlardan herhangi biri varsa doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

- Kalp pili olanlar
- Vücudunda ortopedik amaçlı implant protez bulunanlar (bazı metal implantlar kişi için tehlike yaratmasa da manyetik alan yaratmaları nedeniyle MR kullanımını engeller).
- Sabit işitme cihazı olanlar
- Yaklaşık 120 kilonun üzerinde olanlar

Nasıl Hazırlamalısınız? Giyim Nasıl Olmalı? 

Radyoloji Bölümü görevlileri çekimden önce sizi bir kabine alarak önlük giymenizi isteyecektir. Metal aksamlı takılar, kıyafetler, cep telefonu, saat, cüzdan gibi eşyalarınızı mutlaka bırakmanız gerekmektedir.

İşlemden Önce Neler Yapılmalı?

Takip edilen bir hastalığınız varsa mutlaka eski tetkiklerinizi yanınızda getirmeniz istenecektir. Bazı durumlara doktorunuz sizden ilaçlı çekim isteyebilir bu durumda işlem öncesinde 6-8 saat açlık gerekebilir.

İşlem Esnasında Neler Olacak?

Görevli sizi çekim bölgesi ve türüne göre cihaz masasına yatırıp hareketsiz kalmanızı isteyecektir. İşlem esnasında odada yalnız olacaksınız ve yüksek seslere maruz kalacaksınız bu sebeple acil bir durum olursa eğer bildirebilmeniz için bir buton ve seslerden daha az etkilenmeniz için kulaklık verecektir. İşlem süresi çekim türüne göre değişiklik göstermekte olup 5-45 dakika arasındadır.

İşlemden Sonra Yapılması Gerekenler Neler?

MR (Emar) çekiminden sonra günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Sonuçlar ve Yorumlar

MR görüntüleriniz alanında uzman bir radyolog tarafından incelenip raporlanarak çekimden 1-2 gün sonra film/cd ve rapor şeklinde verilir. Bazı durumlarda doktorunuz sizden ilave olarak kontrastlı (ilaçlı) çekim isteyebilir. Bunlar bulguları netleştirmek içindir.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?