Madde kullanımı vücuda iki şekilde zarar verir:

- Maddenin kendisi vücudu etkiler.
- Düzensiz beslenme ve kötü beslenme gibi olumsuz yaşam tarzı değişikliklerine neden olur.

Doğru beslenme iyileşme sürecine yardımcı olabilir. Besinler vücuda enerji sağlar. Sağlıklı organlar oluşturmak ve korumak ve enfeksiyonla savaşmak için maddeler sağlarlar.

Bilgi
Madde kullanımından kurtarma, metabolizma (işleme enerjisi), organ fonksiyonu ve zihinsel refahı da dahil olmak üzere vücudu farklı şekillerde etkiler. Farklı ilaçların beslenme üzerindeki etkisi aşağıda açıklanmıştır.

UYUŞTURUCU
Uyuşturucular (kodein, oksikodon, eroin ve morfin dahil) gastrointestinal sistemi etkiler. Kabızlık, madde kullanımının çok yaygın bir semptomudur. Çekilme sırasında yaygın olan belirtiler şunlardır:

- İshal
- Bulantı ve kusma

Bu belirtiler yeterli besin eksikliği ve elektrolit dengesizliği (sodyum, potasyum ve klorür gibi) yol açabilir. Dengeli yemek yemek bu belirtileri daha az şiddetli hale getirebilir (ancak, mide bulantısı nedeniyle yemek zor olabilir). Bol miktarda kompleks karbonhidratlı (tam tahıllar, sebzeler, bezelye ve fasulye gibi) yüksek lifli bir diyet önerilir.

ALKOL

 Alkol kullanımı Amerika Birleşik Devletleri'nde beslenme eksikliğinin başlıca nedenlerinden biridir. En sık görülen eksiklikler B vitaminleri (B1, B6 ve folik asit) 'dir. Bu besinlerin eksikliği anemi ve sinir sistemi (nörolojik) sorunlarına neden olur. Örneğin, Wernicke-Korsakoff sendromu (“ıslak beyin”) adlı bir hastalık, ağır alkol kullanımı B1 vitamini eksikliğine neden olduğunda ortaya çıkar. Alkol kullanımı aynı zamanda metabolizma ve beslenme ile ilgili iki ana organa zarar verir: karaciğer ve pankreas. Karaciğer toksinleri zararlı maddelerden uzaklaştırır. Pankreas kan şekerini ve yağ emilimini düzenler. Bu iki organın hasar görmesi, sıvıların, kalorilerin, proteinlerin ve elektrolitlerin dengesizliğine neden olur. Diğer komplikasyonlar şunlardır:

- Diyabet
- Yüksek tansiyon
- Kalıcı karaciğer hasarı (veya siroz)
- Nöbetler
- Şiddetli yetersiz beslenme
- Kısaltılmış yaşam beklentisi

Hamileyken kadın kötü beslenme, özellikle de alkol içerse, bebeğin rahimde büyümesine ve gelişmesine zarar verebilir. Rahimdeyken alkole maruz kalan bebekler genellikle fiziksel ve zihinsel sorunlar yaşarlar. Alkol, plasentayı geçerek büyüyen bebeği etkiler. Doğumdan sonra bebeğin yoksunluk belirtileri olabilir. Alkol sorununa ek olarak karaciğer hastalığı olup olmadığını belirlemek için protein, demir ve elektrolitler için laboratuvar testleri gerekebilir. Ağır içen kadınlar osteoporoz riski yüksektir ve kalsiyum takviyeleri almaları gerekebilir.

UYARICILAR

Uyarıcı kullanımı (çatlak, kokain ve metamfetamin gibi) iştahı azaltır ve kilo kaybına ve kötü beslenmeye yol açar. Bu ilaçların kullanıcıları bir seferde günlerce ayakta kalabilirler. Bu bölümler sırasında susuz kalabilir ve elektrolit dengesizlikleri olabilir. Bir kişi çok kilo verdiyse normal bir diyete dönmek zor olabilir. Kalıcı olabilecek bellek sorunları, uzun süreli uyarıcı kullanımının bir komplikasyonudur.

ESRAR

Esrar iştahı artırabilir. Bazı uzun vadeli kullanıcılar aşırı kilolu olabilir ve yağ, şeker ve toplam kaloriyi azaltması gerekir.

BESİN VE PSİKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Bir kişi daha iyi hissettiğinde, tekrar alkol ve uyuşturucu kullanmaya başlama olasılığı düşüktür. Dengeli beslenme ruh hali ve sağlığı iyileştirmeye yardımcı olduğundan, alkol ve diğer uyuşturucu sorunlarından iyileşen bir kişide sağlıklı bir diyet teşvik etmek önemlidir. Ancak önemli bir zevk kaynağından yeni vazgeçmiş olan biri, diğer köklü yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya hazır olmayabilir. Bu nedenle, kişinin katı bir diyetle yapışmaktan daha madde kullanımına dönmekten kaçınması daha önemlidir.

REHBERLER

- Normal yemek zamanlarına sadık kalın.
- Yağları düşük olan yiyecekler yiyin.
- Daha fazla protein, kompleks karbonhidrat ve diyet lifi alın.
- Vitamin ve mineral takviyeleri iyileşme sırasında yararlı olabilir (bu B-kompleksi, çinko ve A ve C vitaminlerini içerebilir).

Madde kullanımı olan bir kişinin kötü beslenme alışkanlıkları olduğunda nüksetme olasılığı daha yüksektir. Bu yüzden düzenli yemekler önemlidir. Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı, bir kişinin aç olmanın nasıl bir şey olduğunu unutmasına ve bunun yerine bu hissi bir uyuşturucu özlemi olarak düşünmesine neden olur. Kişi, istek güçlendiğinde aç olabileceğini düşünmeye teşvik edilmelidir. Madde kullanımından iyileşme sırasında dehidrasyon yaygındır. Yemekler sırasında ve aralarında yeterli sıvı elde etmek önemlidir. İştah genellikle iyileşme sırasında döner. İyileşme sürecinde olan bir kişinin, özellikle uyarıcı almaları durumunda aşırı yemek yeme olasılığı daha yüksektir. Sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar yemek ve tatlılar gibi düşük beslenme ile yüksek kalorili gıdalardan kaçınmak önemlidir.

 Aşağıdaki ipuçları kalıcı ve sağlıklı bir iyileşme olasılığını artırmaya yardımcı olabilir:

- Besleyici yemekler ve atıştırmalıklar yiyin.
- Fiziksel aktivite ve yeterli dinlenme alın.
- Mümkünse kafeini azaltın ve sigarayı bırakın.
- Danışmanlardan veya destek gruplarından düzenli olarak yardım isteyin.
- Sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından tavsiye edilirse vitamin ve mineral takviyeleri alın.

Alternatif İsimler: Madde Kullanımı İyileştirme ve Diyet; Beslenme ve Madde Kullanımı

REFERANSLAR

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Jeynes KD, Gibson EL. The importance of nutrition in aiding recovery from substance use disorders: a review. Drug Alcohol Depend. 2017;179:229-239. PMID: 28806640 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28806640.
Kowalchuk A, Reed BC. Substance use disorders. In: Rakel RE, Rakel DP, eds. Textbook of Family Medicine. 9th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 50.
Weiss RD. Drugs of abuse. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 34.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır