Bilgisayarlı tomografi (BT), X ışınlarının bilgisayar teknolojisi ile birleşmesinin bir ürünüdür. Kesitsel görüntüleme yöntemlerini elma dilimler gibi şeklinde tanımlayabiliriz.

Halk arasında 'sanal anjio' olarakta bilinen koroner anjiyogram ise, kalbe kan sağlayan arterlere bakan bir görüntüleme yöntemidir. Hastalarda çok kesitli bilgisayarlı tomografi yapılarak, koroner damarlar incelenir. Stent olan ve by-pass operasyonu geçirmiş hastalarda kontrol tetkiki olarak, göğüs ağrısının veya diğer semptomların nedenini teşhis etmek için kullanılabilir.

Bir BT koroner anjiyogram, kalbinizin ve kan damarlarının görüntülerini üretmek için güçlü bir X-ray makinesine dayanır. Bu yöntem invaziv değildir yani kateterler (esnek bir tüp) kullanılmaz, klasik anjiyodaki gibi tetkik sonrası dinlenme ve iyileşme süresi gerektirmez. Koroner BT anjiyogramları, çeşitli kalp rahatsızlığı olan kişiler için giderek daha fazla tercih edilen bir seçenek haline gelmiştir.

Geleneksel (BT tabanlı) bir koroner anjiyogram, kasık veya kolunuzdan kalbe veya koroner arterlere kateter geçirilmesini gerektirir. Bilinen koroner arter hastalığınız varsa, doktorunuz geleneksel bir koroner anjiyografiyi önerebilir, çünkü bu işlem sırasında da tedavi alabilirsiniz (stent, balon uygulamaları gibi).

 Bt Anjiyografi (Sanal Anjiyo) Sanal Anjiyo Neden Yapılır?

Bir koroner BT anjiyogram ailede kalp hastalığı olanlarda, yüksek tansiyon hastalarında, obezite hastalarında, yüksek kolestrol değerlerine sahip hastalarda, sigara kullananlarda ve diyabet hastalarında tercih edilir ancak öncelikle kalbinizde (koroner arter hastalığı) daralmış veya tıkalı arterleri kontrol etmek için kullanılır. Testiniz kalp damar hastalığınız olduğunu gösteriyorsa, siz ve hekiminiz tedavi seçeneklerini tartışabilirsiniz.

Sanal Anjiyoda Oluşabilecek Riskler

Test sırasında bir miktar radyasyona maruz kalacaksınız. BT anjiyogramdan kanser gelişme riski düzeyi henüz bilinmemektedir, ancak bu oranın düşük olduğu tahmin edilmektedir. Ancak, hamile iseniz karnınızdaki bebeğe olası zararlarından dolayı, BT anjiyogram yapılmamalıdır.

Prosedürde kullanılan kontrast maddelere (damarlarınızın boyanmasını sağlayan kimyasal maddeler) karşı alerjik reaksiyon gelişme ihtimali her hasta için düşük oranda da olsa mümkündür. Geçmişte başka bir görüntüleme işlemi sırasında kullanılan bir kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyon yaşadıysanız ya da bu konuda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Sanal Anjiyoya Hazırlık Süreci

Radyoloji Bölümü görevlileri BT anjiyogramınıza nasıl hazırlanacağınız konusunda size talimat listesi vereceklerdir. Randevunuza kendiniz araç kullanarak gelebilir ve testinizden sonra arabayla geri dönebilirsiniz, araç kullanmanıza engel allerji dışında herhangi bir durum yoktur. Allerji gelişmesi durumunda alerjinin düzeyine bağlı olarak hastanede kalış süreniz tedavi durumunuza bağlı olarak değişebilir.

Sanal Anjiyoda Sürecin de Gıda ve İlaç Kullanımı

Genellikle, testinizden önce yaklaşık dört saat boyunca hiçbir şey yememeniz istenir. Su içebilirsiniz, ancak testten 12 saat önce kafeinli içeceklerden kaçınınız, çünkü kalp atış hızınızı arttırabilirler, bu da BT anjiogramın kalbinizin net fotoğraflarını çekmesini zorlaştırabilir. Prosedürde kullanılan kontrast maddelere alerjiniz varsa, doktorunuz sizden reaksiyon riskinizi azaltmak için 12 saat önce steroidli (kortizon içeren) ilacı almanızı isteyebilir. Tek seferlik olacak bu uygulamanın kortizon içeren ilaçların bilinen yan etkilerinin oluşmasını tetiklemesi beklenmez.

Giyim ve Kişisel Eşyalar

Belinizin üstünde bulunan kıyafetlerin yanı sıra aksesuarlarınızı çıkarmanız ve hastane elbisesi giymeniz gerekecek.

Sanal Anjiyo İşlemi Esnasında Neler Olacak?

BT anjiyogramları genellikle bir hastanenin radyoloji bölümünde ya da ayakta tedavi gören bir görüntüleme merkezinde yapılır.

Anjiyo İşlemi Öncesi;

Doktorunuz, kalp atış hızınızı yavaşlatmak için beta bloker adı verilen bir ilaç verebilir ve böylece tarama sırasında daha net bir görüntü elde edilmesini sağlar. Beta blokerler ile ilgili geçmişte bir kullanım deneyiminiz varsa ya da bir yan etki yaşadıysanız bunu işlemden önce hekiminize bildirin. Yine koroner arterleri genişletmek için nitrogliserin verilebilir. Ayrıca bilinen kontrast madde alerjiniz varsa, tekrar alerji oluşma riskini azaltmak için alerji baskılayıcı ilaç verilebilir.

Prosedür Sırasında Olacaklar ;

Bir teknisyen kalbin damarlarını ekranda görünür hale getirecek kontrast maddeyi enjekte etmek için elinize veya kolunuza intravenöz (IV) bir kanül uygulamadan önce sizi sakinleştirecek ilaç verecektir. Testin gerçek tarama kısmı beş saniye kadar kısa bir süre alsa da, tüm süreç için bir saat gerekebilir.

Teknisyen, kalp atış hızınızı kaydetmek için göğsünüze elektrotlar yerleştirecektir. Kısa, tünel benzeri bir cihazın (gantry) içinden geçen uzun bir masa üzerinde uzanacaksınız. Tarama sırasında, görüntülerinizi bulanıklaştırmamak için sabit kalmanız ve nefesinizi tutmanız gerekir. Kapalı alan korkunuz (klostrofobi) varsa, rahatlamanıza yardımcı olmak için ilaca ihtiyaç duyuyorsanız bunu işlemden önce hekiminize danışın.

Bir teknisyen, BT cihazını işlemin yapıldığı odadan cam bir pencere ile ayrılan başka bir odadan çalıştıracaktır. Sizinle teknisyenin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir telefon sistemi olacaktır.

Prosedürden Sonra Olacaklar ;

BT anjiyogramı tamamlandıktan sonra günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. Kontrast maddeyi vücudunuzdan temizlemek için gün boyu bolca su için.

BT anjiyogramınızdaki görüntüler testinizden hemen sonra hazır olur. Genellikle, sizden bir BT anjiyogram almanızı isteyen hekiminiz, test sonuçlarını sizinle testten hemen sonra paylaşacaktır. Bu mümkün olamadıysa en kısa zamana bir randevu planlamanızı öneririz.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?