Birçok kişi kanser tedavisi boyunca çalışmaya devam etmektedir. Kanser veya tedavisinin yan etkileri bazı günlerde çalışmayı zorlaştırmaktadır. Tedavinin iş yerinde sizi nasıl etkileyebileceğini bilmek, sizin ve iş arkadaşlarınızın ne gibi durumlarla karşılaşabileceğinizi anlamada yardımcı olabilir. Daha sonraki zamanları palnlayabilir, böylece mümkün olduğunca az kesinti ile çalışabilirsiniz.

KANSER ÇALIŞMA HAYATINIZI NASIL ETKİLEYEBİLİR?

Eğer iyi hissediyorsanız günlük rutininizde devam ettiğiniz dengeli hali sürdürebilirsiniz. Ama gerçekçi olmayan, yüksek hayaller sizi ekstra stres içine sokabilir. Mümkünse kanserin işyerinde sizi nasıl etkileyebileceğini kabullenin.

 • Tedaviler için zaman ayırmanız gerekebilir.
 • Daha kolay yorulabilirsiniz.
 • Bazen ağrı veya stres sizi rahatsız edebilir.
 • Bazı şeyleri hatırlamakta zorluk çekebilirsiniz.

TEDAVİ SIRASINDA ÇALIŞMA HAYATINIZA NELER YARDIMCI OLABİLİR?

Kanserle çalışmayı kolaylaştırabilmek için önceden planlayabileceğiniz yollar vardır:

 • Daha sonrasında eve gidebilmeniz için geç saatlere tedavi planlayın.
 • Haftasonuna kemoterapi planlayın, böylece sonrasında dinlenmek için vaktiniz olacaktır.
 • Mümkünse bazı günler evde çalışabilme hakkında yöneticinizle konuşun.
 • İhtiyacınız olduğunda işe gidip gelmek için daha az zaman harcar, dinlenebilirsiniz. 
 • Patronunuza tedavi programı ve ne zaman işi bırakmanız gerekebileceği hakkında bilgi verin.
 • Ailenizden ya da arkadaşlarınızdan size evde yardımcı olmalarını isteyin. Bu iş için size daha fazla enerji bırakacaktır.

İŞ ARKADAŞLARINIZLA KANSER HAKKINDA NASIL KONUŞMALISINIZ?

İş arkadaşlarınıza kanser olduğunuzu söylemek sizin için iyi olabilir. İzin almak için bahane üretmek zorunda kalmazsınız, çalışmak sizin için kolaylaşır. Bazı iş arkadaşlarınız ofis dışında da size yardımcı olabilir.

 • Önce güvendiğiniz bir veya iki kişiyle konuşmayı düşünün. Durumunuzu diğerleriyle nasıl paylaşmanız gerektiği hakkında fikirleri olabilir.
 • Kendiniz hakkında ne kadar bilgi paylaşmak istediğinize önceden karar verin. Doğru miktarda bilgiye karar vermek size ve iş kültürünüze bağlıdır.
 • Durumunuz hakkında temel gerçkeleri paylaşın. Kanser olduğunuzu, tedavi edildiğinizi ve çalışmaya devam edeceğinizden bahsedebilirsiniz.

Bazı insanlar duydukları karşısında duygusal bir tepki verebilir. Sizin işiniz kendinize dikkat etmek, kanser hakkında duygusal davranan herkese yardım etmek zorunda değilsiniz. 

Bazı iş arkadaşlarınız size çok da yardımı dokunmayacak cümleler sarfedebilirler. Çalışma saatlerinizde, uygunsuz zamanlarınızda sizinle konuşmak isteyebilirler. Paylaşmak istemediğiniz ayrıntıları sorabilirler. Bazı insanlar tedaviniz hakkında size tavsiye vermek isteyebilirler. Onlara;

- “ Bunu işyerinde tartışmamayı tercih ederim.”
- “ Şu an projeme odaklanmam gerekiyot.”
- “ Bu doktorumla vereceğim özel bir karar.” gibi cümlelerle cevap verebilirsiniz.

Eğer çalışamazsanız;

Bazı insanlar tedaviyle çalışma hayatının beraber yürüyemeyeceğini düşünürler. İşten izin almak sağlığınız ve işiniz için yapabileceğiniz en iyi tercih olabilir. İş performansınız düştüyse, izin vermek patronunuzun yapabileceği geçici bir yardım olabilir.Tedavi sonrasında işe dönme hakkınızı yasalar kararınca araştırın. Hasta olduğunuz için kovulamazsınız. Ne kadar süre işsiz kaldığınıza bağlı olarak, engellilik hali maaşınızın bir kısmını karşılayabilir.

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURULMALI?

Doktorunuzla işyerinizde durumunuzun nasıl olduğunu ve ne zaman izin almanız gerektiğini konuşun.

KAYNAKLAR:

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
American Cancer Society website. Working during cancer treatment. www.cancer.org/treatment/survivorship-during-and-after-treatment/staying-active/working-during-and-after-treatment/working-during-cancer-treatment.html. Updated April 14, 2014. Accessed August 22, 2018.
Cancer and Careers. For Healthcare Professionals: A Guide to Help Patients Manage Work & Cancer. 3rd ed. 2014. www.cancerandcareers.org/grid/assets/Ed_Series_Manual_-_3rd_Edition_-_2015_Updates_-_FINAL_-_111715.pdf. Accessed August 22, 2018.
National Cancer Institute website. Facing forward: life after cancer treatment. www.cancer.gov/publications/patient-education/life-after-treatment.pdf. Updated March 2018. Accessed August 22, 2018.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır