Kanseriniz varsa, klinik bir araştırma sizin için iyi bir seçenek olabilir. Klinik araştırmalar, yeni testlere veya tedavilere katılmayı kabul eden kişileri kapsayan bir çalışmadır. Klinik çalışmalar araştırmacıların yeni bir tedavinin iyi ve güvenli olup olmadığını belirlemelerinde yardımcı olur. Denemeler sadece ileri evredeki kanserler için değil, birçok kanser türleri ve kanserin tüm aşamaları için kullanılabilir. Bu tür çalışmalara katılarak size yardımcı olabilecek tedaviyi alabilirsiniz. Ayrıca, başkalarının kanseriniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine, yeni testler veya tedaviler hakkında yeni bilgiler edinilmesine olanak sağlar. Bir çalışmaya katılmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bir çok şey vardır. Bir klinik çalışmaya neden katılmak istediğinizi ve nerede bulabileceğinizi öğrenin.

Kanser için yapılan klinik araştırma nedir?

Kanser için yapılan klinik çalışmaların amacı;
• Kanseri önlemek
• Kanseri test etme ve tanı koyma  
• Kanseri tedavi etme veya kontrol altına almak
• Kanser veya kanser tedavilerinin semptomlarını veya yan etkilerini azaltmak

Bu tür araştırmalarda birçok kişi yer alacaktır. Çalışma sırasında, her grup insan farklı bir test veya tedaviye tabi tutulacaktır. Bazıları test edilen yeni tedaviyi alırken, diğerleri ise standart tedaviyi alacaktır. Araştırmacılar sonuçları toplayarak en iyi neyin işe yaradığını anlayacaktır. Çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından kullanılan mevcut kanser ilaçları, testleri ve tedavileri klinik çalışmalar yoluyla test edilmiştir.

Neden Klinik Araştırmaları Düşünmelisiniz?

Klinik bir denemeye katılma kararı kişiseldir. Bu, değerlerinize, hedeflerinize ve beklentilerinize göre vermeniz gereken bir karardır. Ayrıca, bir deneme çalışmasına katıldığınızda avantajları gibi riskleri de mevcuttur.

Avantajlardan bazıları şunlardır:
• Başkalarına henüz erişilemeyen yeni bir tedavi alabilirsiniz.
• Şu anda mevcut olandan daha iyi tedavi alabilirsiniz.
• Araştırma ekibi tarafından yakından ilgi ve izleme alınacaksınız.
• Araştırmacıların kanserinizi anlamasına ve öğrenmesine yardımcı olacaksınız ve aynı kanseri olan diğer insanlara yardım edeceksiniz.

Potansiyel risklerden bazıları şunlardır:
• Yan etkiler yaşayabilirsiniz.
• Yeni tedavi sizin için işe yaramayabilir.
• Yeni tedavi standart tedavi kadar iyi olmayabilir.
• Daha fazla teste tabi tutulabilirsiniz.
• Klinik bir deneyde sigortanız (özel sağlık sigortası) tüm masraflarınızı karşılayamaz.

Güvenli mi?

Klinik bir deney sırasında güvenliğinizi korumak için sıkı kurallar vardır. Çalışma başlamadan önce güvenlik yönergeleri (protokoller) kabul edilir. Bu yönergeler, çalışmanın iyi bilime dayandığından ve risklerin düşük olduğundan emin olmak için sağlık uzmanları tarafından incelenir. Klinik çalışmalar tüm çalışma sırasında izlenir. Klinik bir denemeye katılmadan önce, güvenlik kurallarını, sizden beklenenleri ve çalışmanın ne kadar süreceğini öğreneceksiniz. Çalışmanın nasıl yürütüleceğini ve potansiyel yan etkileri anladığınızı ve kabul ettiğinizi belirten bir onay formu imzalamanız istenecektir.

Bir Maliyeti Var mı?

Bir denemeye katılmadan önce, hangi maliyetlerin karşılandığına baktığınızdan emin olun. Rutin kanser bakım masrafları genellikle sağlık sigortaları tarafından karşılanmaktadır. Sağlık sigortası politikanızı gözden geçirmelisiniz. Çoğu zaman, sağlık sigortanız çoğu rutin doktor ziyaretlerini, danışmanlıklarını ve sağlığınızı izlemek için yapılan testleri de kapsar.

Tıbbı araştırma masrafları, ek ziyaretler veya testler, araştırma sponsoru tarafından karşılanması gerekebilir. Ayrıca, fazladan ziyaretler ve testlerin, kayıp çalışma süresi veya günlük bakım, taşıma masraflarının ek maliyet anlamına gelebileceğini unutmayın.

Klinik Denemeye Kimler Katılabilir?

Her klinik çalışmada kimlerin katılabileceği konusunda kurallar vardır. Buna uygunluk kriterleri denir. Bu kurallar araştırmacıların aradığı cevaplara dayanmaktadır. Çalışmalar genellikle bazı ortak noktaları olan insanları içermeye çalışır. Bu, sonuçları anlamayı kolaylaştırabilir. Bu nedenle, belirli bir aşamada kanseriniz varsa, belirli bir yaştan daha yaşlı veya daha küçükseniz ve başka sağlık sorunlarınız yoksa katılabilirsiniz. Eğer uygun iseniz, klinik deneyde olmak için başvurabilirsiniz. Kabul edildikten sonra gönüllü olursunuz. Bu, istediğiniz zaman bırakabileceğiniz anlamına gelir. Ancak bırakmak istediğinizi düşünüyorsanız, önce doktorunuzla konuşun.

Klinik Deneme Nasıl Bulunur?

 Denemeler birçok yerde yapılır, örneğin:

• Kanser merkezleri
• Yerel hastaneler

Klinik bir denemeye katılmak istiyorsanız, doktorunuzla görüşün. Bölgenizde kanserinizle ilgili bir deneme olup olmadığını sorun. Doktorunuz , alacağınız bakımın türünü ve araştırma deneyinin nasıl değişeceğini veya bakımınıza nasıl katkıda bulunacağını anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, araştırmaya katılmanın sizin için iyi bir seçenek olup olmadığına karar vermek için tüm riskleri ve avantajları gözden geçirmelisiniz.

Referanslar :

 

Bu yazı yararlı oldu mu?