İdrarınızı tutamıyorsanız, bu idrarınızın üretradan sızmasını önleyemediğiniz anlamına gelir. Üretra, idrarı mesanenizden (idrar torbası) vücudun dışına taşıyan kanaldır. İdrar kaçırma yaşlanma, ameliyat, kilo alma, nörolojik bozukluklar veya doğum nedeniyle ortaya çıkabilir. Günlük yaşamımızı etkileyen idrar tutamama problemine yardımcı olmak için yapabileceğimiz birçok şey vardır.

Cilt Bakımı

Üretranın etrafındaki cilt bölümüne özel dikkat göstermeniz gerekebilir. Şu adımları uygulamak size yardımcı olacaktır. İdrar yaptıktan hemen sonra üretranın etrafını temizleyin. Bu, cildin tahriş olmasını engellemeye yardımcı olacaktır. Enfeksiyonu da önleyecektir. İdrarını kaçıran insanlar için özel cilt temizleyicileri hakkında doktorunuzdan bilgi alın. Bu ürünleri kullanmak genellikle tahrişe veya kuruluğa neden olmaz. Bunların çoğunun durulanması gerekmez. Alanı bir bezle silebilirsiniz. Sıcak su kullanın ve banyo yaparken hafifçe yıkayın. Çok sert fırçalamak cilde zarar verebilir. Banyodan sonra nemlendirici ve koruyucu krem kullanın. Koruyucu kremler su ve idrarı cildinizden uzak tutar. Bazı koruyucu kremler petrol jölesi, çinko oksit, kakao yağı, kaolin, lanoli veya parafin içerebilir. İdrarın oluşturduğu kokuyu gidermek için kullanılan koku giderici tabletler konusunda doktorunuzdan bilgi alın.İdrar kaçırma sonucu yatağınız ıslanmışsa yatağınızı temizleyin

- Eşit miktarda beyaz sirke ve su çözeltisi kullanın
- Yatak kuruduktan sonra lekeye karbonat sürün ve karbonatı vakumlayın.

Ayrıca yatağınızın ıslanmasını önlemek için suya dayanıklı çarşaflar da kullanabilirsiniz.

Diyet

Sağlıklı yiyecekler yiyin ve düzenli egzersiz yapın. Aşırı kilolu iseniz kilo vermeye çalışın. Çok ağır olmak idrarı tutmanıza yardımcı olacak kasları zayıflatacaktır. Bol su için.

- Yeterince su içmek kokuları uzak tutmaya yardımcı olur.
- Daha fazla su içmek sızıntıyı azaltmaya bile yardımcı olabilir.
- Yatmadan 2-4 saat önce hiçbir şey içmeyin.

Gece boyunca idrar sızıntısını önlemeye yardımcı olmak için yatmadan önce mesanenizi boşaltın. İdrar sızıntısını daha da kötüleştirebilecek yiyecek ve içeceklerden kaçının. Bu yiyecek ve içecekler şunlardır:

- Kafein (kahve, çay, bazı sodalar)
- Gazlı içecekler, soda ve maden suyu gibi karbonatlı içeekler
- Alkollü içecekler
- Narenciye ve meyve suları (limon, portakal, greyfurt )
- Domates ve domates bazlı gıdalar ve soslar
- Baharatlı gıdalar
- Çikolata
- Şekerler ve bal
- Yapay tatlandırıcılar
- Daha çok lif içerikli diyetler yapın ya da kabızlığı önlemek için lif takviyesi alın.

Egzersiz yaparken şu adımları takip edin:

- Egzersiz yapmadan önce çok içmeyin.
- Egzersiz yapmadan hemen önce idrar yapın.
- İdrar akışını engellemek için, sızıntıyı veya üretral uçlardan akıntıyı emmek amacıyla pedler giymeyi deneyin.

İdrar Yapma İhtiyacını Kontrol Etme

Bazı faaliyetler, bazı insanlarda sızıntıyı arttırabilir. Önlenmesi gerekenler şunlardır:

- Öksürme, hapşırma, süzme ve pelvik kaslara ekstra baskı yapan diğer eylemler. Öksürük veya hapşırmanızın sebebi soğuk algınlığı  ya da akciğerle ilgili bir problemse tedavinizi olun.
- Çok ağır kaldırmak

İdrar yapma dürtülerini kontrol etmek için neler yapabileceğinizi doktorunuza sorun. Birkaç hafta sonra idrar sızıntınız azalmış olmalıdır. Tuvalet için uzun süreli aralar verdiğiniz seyahatlerinizde mesanenizi eğitin.

- İdrarınızı 10 dakika bekletmeye çalışarak başlayın. Bu bekleme süresini yavaşça 20 dakikaya çıkarmaya çalışın.
- Rahatlamayı ve yavaşça nefes almayı öğrenin. Ayrıca, aklınızı idrar ihtiyacından uzaklaştıracak bir şeyler de yapabilirsiniz.
- Amaç idrarı 4 saate kadar tutmayı öğrenmektir.

Dürtü hissetmeseniz bile seyahat arası verdiğiniz molalarda idrarınızı yapın. Her 2-4 saatte idrar yapmayı planlayın. Mesanenizi sonuna kadar boşaltın. Bir kez gittikten sonra, birkaç dakika sonra tekrar gidin. Mesanenizi uzun süre dayanabilecek kadar eğittiğinizi düşünüyorsanız bile, idrarınızın sızma ihtimaline karşı mesanenizi boşaltın. Mesanenizi eğitmek için spesifik saatler kurun. İdrar kaçırmayı önlemek için mesanenizi eğitmediğiniz zamanlarda yeterince sık idrar yapın. Doktorunuzdan yardımcı olabilecek ilaçlar hakkında bilgi alın. Ameliyat sizin için bir seçenek olabilir. Ameliyata uygun olup olmadığınızı doktorunuza sorun.

Pelvik Kasları Güçlendirme : Doktorunuz size “Kegel egzersizleri” önerebilir. Bunlar idrar akışını durdurmak için kullandığınız kasları kastığınız egzersizlerdir. Biyo-geribildirim (biofeedback) kullanarak bu egzersizleri doğru bir şekilde nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Doktorunuz siz bilgisayarla izleniyorken kaslarınızı nasıl kasacağınızı öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bu egzersiz pelvik zeminde fiziksel terapinize yardımcı olacaktır. Terapistiniz egzersizinizden en çok yararı nasıl alabileceğinize dair rehberlik yapacaktır.

KAYNAKLAR:

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Chai TC, Rickey L. Urinary incontinence. In: Kellerman RD, Bope ET, eds. Conn's Current Therapy 2018. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2018:1057-1060.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır