Hızlı kilo kaybı diyet, birkaç hafta içinde haftada fazla 2 pound (1 kilogram, kg) kaybettiğiniz bir diyet türüdür. Bu kadar çabuk kilo vermek için çok az kalori yersiniz.

 Nasıl Çalışır?

 Bu diyetler çoğunlukla hızlı kilo vermek isteyen obez insanlar tarafından seçilir. Bu diyetler nadiren sağlık sağlayıcıları tarafından tavsiye edilir. Bu diyetlerdeki insanlar bir sağlayıcı tarafından yakından takip edilmelidir. Hızlı kilo kaybı, çoğu insanın kendi başına yapması için güvenli değildir. Bu diyetler sadece kısa bir süre için kullanılmak üzere ve birkaç haftadan fazla tavsiye edilmez. Hızlı kilo kaybı diyetlerinin türleri aşağıda açıklanmıştır. Çok hızlı kilo veren insanlar, daha az şiddetli diyet değişiklikleri ve fiziksel aktivite ile yavaş yavaş kilo veren insanlara göre hızlı kilo alma olasılığı daha yüksektir.

Çok Düşük Kalorili Diyet (VLCD)

 Bir VLCD'de, günde 800 kalori kadar az olabilir ve 3 ila 5 pound (1,5 ila 2 kg) kadar kaybedebilirsiniz. Çoğu VCD, normal yemekler yerine formüller, çorbalar, shakeler ve barlar gibi yiyecekleri kullanır. Bu, her gün ihtiyaç duyduğunuz tüm besinleri almanıza yardımcı olur. Bir VLCD sadece obez olan ve sağlık nedenleriyle kilo vermesi gereken yetişkinler için önerilir. Bu diyetler genellikle kilo kaybı ameliyatından önce kullanılır. Yalnızca sağlayıcınızın yardımıyla bir VLCD kullanmalısınız. Çoğu uzman 12 haftadan fazla bir VLCD kullanmanızı önermez.

Düşük Kalorili Diyet (LCD)

Bu diyetler genellikle kadınlar için günde 1.000 ila 1.200 kalori ve erkekler için günde 1.200 ila 1.600 kalori sağlar. LCD, hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen çoğu insan için bir VLCD'den daha iyi bir seçimdir. Ama yine de bir sağlayıcı tarafından denetlenmelisin. Bir LCD ile hızlı kilo vermeyeceksiniz, ancak bir VLCD ile aynı  kiloyu verebilirsiniz. LCD, yemek yeme ve normal yiyeceklerin bir karışımını kullanabilir. Bu, bir VLCD'den daha kolay takip edilmesini sağlar.

Fad Diyetleri

 Bazı fad diyetleri de hızlı kilo kaybı elde etmek için kaloriyi ciddi şekilde sınırlar. Birçok durumda, bu diyetler güvenli değildir. Diyetinizi durdurduktan sonra, eski yeme alışkanlıklarınıza geri dönerseniz kilo alma riski altındasınız. Çoğu insan için, haftada bir 1/2 pound'a 1 pound (225 gram ila 500 gram) kaybettiğiniz bir diyet seçmek en güvenlidir.

 Egzersizin Rolü

Hızlı kilo verme egzersiz yapmaktan çok kalori kesmekle ilgilidir. Bu tür bir diyette bulunurken ne tür egzersiz yapmanız gerektiği konusunda sağlayıcınızla konuşun. Sağlayıcınız egzersiz yapmaya başlamak için daha uzun vadeli bir diyet yapmanızı  önerebilir.

Sağlığa Faydaları

 Hızlı kilo kaybı diyeti, genellikle obezite nedeniyle sağlık sorunları olan insanlar içindir. Bu insanlar için, hızlı bir şekilde kilo kaybetme iyileştirmeye yardımcı olabilir:

• Diyabet
• Yüksek kolesterol
• Yüksek tansiyon

 Olası Sağlık Problemleri

Sadece sağlayıcınızın yardımıyla bu diyetlerden birini takip etmelisiniz. Haftada 1 veya 2 pound'dan (0,5 ila 1 kg) fazla kaybetmek çoğu insan için güvenli değildir. Kas, su ve kemik yoğunluğunu kaybetmenize neden olabilir. Hızlı kilo kaybı da dahil olmak üzere bazı yan etkilere neden olabilir:

• Safra taşı
• Gut
• Yorgunluk
• Kabızlık
• İshal
• Mide bulantısı

Hızlı kilo veren kişilerin de hızlı bir şekilde kilo alma olasılığı daha yüksektir. Bu, diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Genel olarak, hızlı bir kilo kaybı diyeti çocuklar için güvenli değildir. Bir sağlayıcı önermediği sürece gençler, hamile kadınlar veya yaşlı yetişkinler için de güvenli olmayabilir. Bir sağlık probleminiz varsa, bu veya kilo vermek için herhangi bir diyet planına başlamadan önce sağlayıcınızla konuşmak iyi bir fikirdir.

Alternatif İsimler :Çok düşük kalorili diyet; VLCD; Düşük kalorili diyet; LCD; Çok düşük enerji diyeti; Kilo kaybı - hızlı kilo kaybı; Aşırı kilolu - hızlı kilo kaybı; Obezite - hızlı kilo kaybı; Diyet - hızlı kilo kaybı

References

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Academy of Nutrition and Dietetics website. Staying away from fad diets. www.eatright.org/resource/health/weight-loss/fad-diets/staying-away-from-fad-diets. Updated January 2, 2017. Accessed July 9, 2018.
Cowley MA, Brown WA, Considine RV. Obesity: the problem and its management. In: Jameson JL, De Groot LJ, de Kretser DM, et al, eds. Endocrinology: Adult and Pediatric. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 26.
Parretti HM, Jebb SA, Johns DJ, Lewis AL, Christian-Brown AM, Aveyard P. Clinical effectiveness of very-low-energy diets in the management of weight loss: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Obes Rev. 2016;17(3):225-234. PMID: 26775902 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26775902.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır