Siz ve bebeğinizin emzirme rutinine girmesi 2 ila 3 hafta sürebilir. İsteğe bağlı bir bebeği emzirmek tam zamanlı ve yorucu bir iştir. Vücudunuzun yeterli süt üretmek için enerjiye ihtiyacı var. İyi yediğinizden, dinlendiğinizden ve uyuduğunuzdan emin olun. Kendinize iyi bakın, böylece bebeğinize iyi bakabilirsiniz.

Göğüslerinizin Tıkanmasını Bekleyin

Göğüsleriniz tıkanırsa:

- Göğüsleriniz doğumdan 2-3 gün sonra şişmiş ve ağrılı hissedecektir.
- Ağrıyı hafifletmek için bebeğinize sık sık bakmanız gerekir.
- Bir beslemeyi kaçırırsanız veya bir besleme ağrıyı gidermezse, göğüslerinizi pompalayın.
- Göğüsleriniz 1 gün sonra daha iyi hissetmiyorsa doktorunuzla konuşun.

BEBEĞİNİZ SIK SIK BESLENMEYİ BEKLİYOR

İlk ay boyunca:

- Çoğu bebek her 1 ve 1/2 ila 2 ve 1/2 saat, gündüz ve gece emzirir.
- Bebekler anne sütünü formülden daha hızlı sindirir. Bebeklerin sık sık emmesi gerekir.

Büyüme sırasında:

- Bebeğiniz yaklaşık 2 hafta sonra ve sonra 2, 4 ve 6 ayda bir büyüme hamlesi yapacak.
- Bebeğiniz çok beslenmek isteyecektir. Bu sık beslenmek süt miktarınızı artıracak ve normal büyümeye izin verecektir. Bebeğiniz her 30 ila 60 dakikada bir emebilir ve daha uzun süre memede kalabilir.
- Büyüme atakları için sık sık beslenmek geçicidir. Birkaç gün sonra, süt kaynağınız her beslenmede yeterli süt sağlamak için artacaktır. Daha sonra bebeğiniz daha az sıklıkla ve daha kısa süre yiyecektir.

Bebeğiniz İçin Yeterince Süt Yapacaksınız

Bazı anneler ilk birkaç gün veya hafta içinde emzirmeyi bırakırlar, çünkü yeterince süt üretmediklerinden korkarlar. Bebeğiniz her zaman acıkmış gibi görünebilir. Bebeğinizin ne kadar süt içtiğini bilmiyorsunuz, bu yüzden endişeleniyorsunuz. Anne sütüne olan ihtiyaç arttığında bebeğinizin çok fazla besleneceğini bilin. Bu, bebek ve annenin yeterli süt olduğundan emin olmak için birlikte çalışması için doğal bir yoldur. Bebeğinizin diyetini ilk 4 ila 6 hafta boyunca formül beslemeleriyle tamamlamaya karşı koyun.

- Vücudunuz bebeğinize yanıt verecek ve yeterli süt üretecektir.
- Formül ve beslenme ile daha az tamamladığınızda, vücudunuz süt kaynağınızı artırmayı bilmiyor.

Bebeğinizin yeterince besleniyorsa aşağıdaki durumların olması muhtemeldir:

- Her 2-3 saatte bir beslenebilirler
- Her gün 6 ila 8 gerçekten ıslak bebek bezi olabilir
- Kilo alabilir(yaklaşık 1 kilo veya 450 gram her ay)
- Emzirirken yutma sesleri yapabilir

 Bebeğiniz her beslenmede daha fazla yedikçe beslenme sıklığı yaşla birlikte azalır. Cesaretini kırmayın. Sonunda uykudan ve hemşireden daha fazlasını yapabilirsin.

Geceleri Hemşirelik

 Bebeğinizi sizinle aynı odada tutmanın ya da yakınınızdaki bir odada daha iyi dinlenmenize yardımcı olduğunu bulabilirsiniz. Bebeğinizin ağlamasını duyabilmeniz için bir bebek monitörü kullanabilirsiniz

- Bazı anneler bebeklerinin yanında beşik içinde uyumasını ister. Yatakta hemşireler ve bebeği beşiklere geri döndürebilirler.
- Diğer anneler bebeğinin ayrı bir yatak odasında uyumasını tercih ederler. Bir sandalyede hemşireler ve bebeği beşiğine geri verirler.

Emzirme bittiğinde bebeği beşiğine veya beşiğine geri getirin. Çok yorgunsanız veya sizi gerçekten uykulu yapan ilaç alıyorsanız bebeğinizi yatağa getirmeyin. İşe geri döndüğünüzde bebeğinizin geceleri çok hemşirelik yapmasını bekleyin. Geceleri emzirmek bebeğinizin dişleri için sorun değildir. Bebeğiniz şekerli içecekler içiyorsa ve emziriyorsa, bebeğinizin diş çürümesi ile ilgili sorunları olabilir. Bebeğinize özellikle uyku süresine yakın şekerli içecekler vermeyin. Geceleri formül beslemesi diş çürümesine neden olabilir.

Saat 6 Sendromu
Bebeğiniz öğleden sonra ve akşam çok telaşlı ve hemşire olabilir. Sen ve bebeğin günün bu saatinde daha yorgunsunuz. Bebeğinize bir şişe formül vermeye direnin. Bu, günün bu saatinde süt kaynağınızı azaltacaktır.

Bebeğinizin Dışkısı

Bebeğinizin ilk 2 gün boyunca bağırsak hareketleri (dışkı) siyah ve katran benzeri (yapışkan ve yumuşak) olacaktır. Emzirme genellikle ilk 2 gün boyunca bebeğinizin bağırsaklarından bu yapışkan dışkıyı temizlemek için. Dışkı sarı renkte ve tohumlu hale gelir. Bu, emzirilen bir bebek için normaldir ve ishal değildir. İlk ay boyunca bebeğiniz her emzirmeden sonra bağırsak hareketi yapabilir. Bebeğinizin her beslenmeden sonra veya her 3 günde bir bağırsak hareketi varsa, desen düzenli olduğu ve bebeğinizin kilo aldığı sürece endişelenmeyin.

Alternatif İsimler: Emzirme kalıbı; Hemşirelik sıklığı

REFERANSLAR

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Newton ER. Lactation and breastfeeding. In: Gabbe SG, Niebyl JR, Simpson JL, et al, eds. Obstetrics: Normal and Problem Pregnancies. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2017:chap 24.

Valentine CJ, Wagner CL. Nutritional management of the breastfeeding dyad. Pediatr Clin North Am. 2013;60(1):261-274. PMID: 23178069 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23178069.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır