Bir diyet efsanesi, gerçekler olmadan popüler hale gelen tavsiyelerdir. Kilo kaybı söz konusu olduğunda, birçok popüler inanç mitlerdir ve diğerleri sadece kısmen doğrudur. İşte duyduğunuz şeyleri sıralamanıza yardımcı olacak bazı gerçekler.

EFSANE Mİ? Kilo vermek için karbonhidratı kesin.

GERÇEK: Karbonhidratlar farklı şekillerde gelir.Basit ve karmaşık. Kurabiye ve şeker gibi gıdalarda bulunan basit karbonhidratlar vitamin, mineral ve lif içermez. Bu tatlıları kesmek, daha sağlıklı yemek için harika bir yoldur. Kepekli ekmek, fasulye ve meyve gibi karmaşık karbonhidratlara sahip gıdalar, sizin için iyi olan birçok besin maddesine sahiptir.

• Basit karbonhidratlara geri dönün, ancak menüde karmaşık karbonhidratlar bulundurun.

EFSANE Mİ? Etikette “yağsız” veya “az yağlı” yazıyorsa, istediğiniz kadar yiyebilir ve kilo alamazsınız.

GERÇEK: Birçok az yağlı veya yağsız gıdalar, yağdaki azalmayı telafi etmek için şeker, nişasta veya tuz ekledi. Bu gıdalar genellikle normal versiyondan daha fazla kaloriye sahip.

• Bir porsiyonda kaç kalori olduğunu görmek için beslenme etiketini kontrol edin. Servis boyutunu da kontrol ettiğinizden emin olun.

EFSANE Mİ? Kahvaltıyı atlamak kilo almanı sağlıyor.

GERÇEK: Sağlıklı bir kahvaltı yemek, günün ilerleyen saatlerinde açlığınızı yönetmenize ve sağlıksız atıştırmalıklara “Hayır teşekkürler” demenize yardımcı olabilir. Hiçbir bilimsel çalışmalar sabah yemeğini atlayarak doğrudan kilo alımına yol açtığını göstermemiştir.

• İlk şey aç değilseniz, vücudunuzu dinleyin. Yemeye hazır olduğunuzda, taze meyve yulaf ezmesi gibi sağlıklı bir seçeneğe sahip olun.

EFSANE Mİ? Gece yemek yemek seni şişmanlatır.

GERÇEK: Gece geç saatlerde yemek yiyenler ekstra kilo verme eğilimindedir. Olası bir neden, gece geç saatlerde yiyenlerin yüksek kalorili davranmaları eğilimindedir. Akşam yemeğinden sonra atıştırma yapan bazı insanlar iyi uyumuyorlar, bu da ertesi gün sağlıksız isteklere neden olabilir.

• Akşam yemeğinden sonra açsanız, kendinizi az yağlı yoğurt veya bebek havuçları gibi sağlıklı atıştırmalıklarla sınırlayın.

EFSANE Mİ? Aşırı kilolu ve sağlıklı olamazsın.

 GERÇEK: Sağlıklı kan basıncı, kolesterol ve kan şekeri seviyeleri olan bazı insanlar var. Çoğu insan için aşırı kilo kalp hastalığı ve diyabet riskini artırır. Ne kadar uzun kilolu olursanız olun, hastalık geliştirme riskiniz de o kadar artar.

 • Aşırı kilolu ve sağlıklı olabilseniz de, ekstra kilo taşımak sağlık sorunları için riskinizi artıracaktır, ancak kilonuz ne olursa sağlıklı beslenme ve düzenli aktivite  sizin için iyidir.

EFSANE Mİ? Oruç, hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir.

 GERÇEK: Bütün gün aç kalırsanız ve daha önce atladığınız tüm kalorilerin yerini alan büyük bir yemekle kapatırsanız oruç tutmak sağlıklı değildir. Daha az kalori yiyerek yağ kaybeden insanlarla karşılaştırıldığında, hızlı bir şekilde yağdan daha fazla kas kaybedersiniz.

 • Rafine tahıllar ve şekerli içecekler gibi kesebileceğiniz boş kaloriler için günlük diyetinize dikkat edin. Yemekleri tamamen kesmeyin, özellikle bir doktor gözetimi olmadan.

EFSANE Mİ? Kilo vermek istiyorsanız mütevazı hedefler belirlemeniz gerekir.

GERÇEK: Teoride, iddialı hedefler belirlerseniz ve onlara ulaşmazsanız, vazgeçebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı insanlar kendilerini zorlayacak hedefler belirlediklerinde aslında daha fazla kilo verirler.

• Hiç kimse  aynı değildir. Başkası için işe yarayan şey senin için işe yaramayabilir. Kilo vermek bir süreçtir. Sizin için neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını keşfederken planınızı değiştirmeye hazır olun.

EFSANE Mİ? Yavaş kilo kaybı, kilo vermenin ve sabit tutmanın tek yoludur.

GERÇEK: Kısa sürede çok fazla kilo veren birçok insanın hepsini geri kazandığı doğru olsa da, bu herkes için geçerli değildir. Bazı kilolu insanlar hızlı bir şekilde kilo verdiklerinde daha başarılı olurlar, örneğin bir yıldan kısa bir sürede 300 ila 250 pound (135 ila 112 kilogram) arasında giderek.

 • Yavaş kilo kaybı sizin için tek seçenek olmayabilir. Sadece gerçekçi olmayan sonuçlar vaat eden heves diyetlerinden kaçınmak için dikkatli olun, güvenli olmayabilir. Daha hızlı kilo vermeyi teşvik eden bir diyetle ilgileniyorsanız, ihtiyacınız olan tüm besinleri aldığınızdan emin olmak için sağlık sağlayıcınızla birlikte çalıştığınızdan emin olun.

 Alternatif İsimler Obezite - diyet mitleri ve gerçekler; Aşırı kilolu - diyet mitleri ve gerçeği; Ağırlık-kaybı diyet mitleri ve gerçekler

References

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Brown AW, Brown MMB, Allison DB. Belief beyond the evidence: using the proposed effect of breakfast on obesity to show 2 practices that distort scientific evidence. Am J Clin Nutr. 2013;98(5):1298-1308. PMID: 24004890 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24004890.Casazza K, Fontaine KR, Astrup A, et al. Myths, presumptions, and facts about obesity. New Engl J Med. 2013;368(5):446-454. PMID: 23363498 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23363498.
Gallant A, Lundgren J, Drapeau V. Nutritional aspects of late eating and night eating. Curr Obes Rep. 2014:3(1):101-107. PMID: 26626471 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26626471.
Kramer CK, Zinman B, Retnakaran R. Are metabolically healthy overweight and obesity benign conditions?: A systematic review and meta-analysis. Ann Intern Med. 2013;159(11):758-769. PMID: 24297192 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24297192.
National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Some myths about nutrition & physical activity. www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/myths-nutrition-physical-activity. Updated April 2017. Accessed July 14, 2018.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır