Kronik böbrek hastalığı (CKD) olduğunda diyetinizde değişiklik yapmanız gerekebilir. Bu değişiklikler; sıvıların sınırlandırılması, düşük proteinli bir diyet, tuz, potasyum, fosfor ve diğer elektrolitlerin sınırlandırılması ve kilo veriyorsanız yeterli kalori almayı içerebilir. Böbrek hastalığınız kötüleşirse veya diyalize ihtiyacınız varsa diyetinizi daha fazla değiştirmeniz gerekebilir. Bu diyetin amacı, CKD veya diyaliz olduğunda vücudunuzdaki elektrolit, mineral ve sıvı düzeylerini dengeli tutmaktır. Diyalizdeki insanlar, vücuttaki atık ürünlerin birikmesini sınırlamak için bu özel diyete ihtiyaç duyarlar. Diyaliz tedavileri arasındaki sıvıların sınırlandırılması çok önemlidir, çünkü diyaliz hastalarının çoğu çok az idrara çıkmaktadır. İdrar olmadan, sıvı vücutta birikerek kalpte ve akciğerlerde çok fazla sıvıya neden olur. Öneriler Sağlık sağlayıcınızdan böbrek hastalığı için diyetinize yardımcı olması için kayıtlı bir diyetisyene başvurmasını isteyin. Bazı diyetisyenler böbrek diyetlerinde uzmanlaşırlar. Diyetisyeniniz diğer sağlık ihtiyaçlarınıza uygun bir diyet oluşturmanıza da yardımcı olabilir. Böbrek Vakfı'nın birçok şehirde bölümleri vardır. Böbrek hastalığı olan insanlar ve aileleri için program ve bilgi bulmak için iyi bir yerdir. Sağlıklı kalmanızı ve vücut dokusunun parçalanmasını önlemek için her gün yeterli kalori almanız gerekir. Sağlayıcınıza ve diyetisyeninize ideal ağırlığınızın ne olması gerektiğini sorun. Bu hedefe ulaştığınızdan emin olmak için her sabah kendinizi tartın.

KARBOHİDRATLAR

 Karbonhidrat yeme sorununuz yoksa, bu gıdalar iyi bir enerji kaynağıdır. Sağlayıcınız düşük proteinli bir diyet önerdiyse, proteinden kaloriyi şu şekilde değiştirebilirsiniz:

• Meyveler, ekmekler, tahıllar ve sebzeler. Bu gıdalar enerji, yanı sıra lif, mineral ve vitaminler sağlar.
• Sert şekerler, şeker, bal ve jöle. Gerekirse, süt ürünleri, çikolata, fındık veya muzla yapılan tatlıları sınırladığınız sürece, turta, kek veya kurabiye gibi yüksek kalorili tatlıları bile yiyebilirsiniz.

YAĞLAR

Yağlar iyi bir kalori kaynağı olabilir. Kalp sağlığınızı korumak için tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar (zeytinyağı, kanola yağı, aspir yağı) kullandığınızdan emin olun. Kalp sorunları riskini artırabilecek yağ ve kolesterol hakkında sağlayıcınızla veya diyetisyeninizle konuşun.

PROTEIN

 Düşük proteinli diyetler diyalize başlamadan önce yararlı olabilir. Sağlayıcınız veya diyetisyeniniz, kilonuza, hastalık evresine, ne kadar kasınız olduğuna ve diğer faktörlere bağlı olarak daha düşük proteinli bir diyet önerebilir. Ancak yine de yeterli proteine ihtiyacınız var, bu nedenle sizin için doğru diyet bulmak için sağlayıcınızla birlikte çalışın. Diyalize başladıktan sonra, daha fazla protein yemeniz gerekecektir. Her öğünde balık, kümes hayvanları, domuz eti veya yumurta içeren yüksek proteinli bir diyet önerilebilir. Diyaliz hastaları her gün 8 ila 10 ons (225 ila 280 gram) yüksek proteinli gıdalar yemelidir. Sağlayıcınız veya diyetisyeniniz yumurta akı, yumurta akı tozu veya protein tozu eklemenizi önerebilir.

 KALSİYUM VE FOSFOR

Mineraller kalsiyum ve fosfor sık sık kontrol edilecektir. CKD'nin erken evrelerinde bile, kandaki fosfor seviyeleri çok yüksek olabilir. Bu neden olabilir:

• Düşük kalsiyum. Bu, vücudun kemiklerinizden kalsiyum çekmesine neden olur, bu da kemiklerinizi daha zayıf ve kırılma olasılığı daha yüksektir.
• Kaşıntı. Yediğiniz süt gıdalarının miktarını sınırlamanız gerekir, çünkü büyük miktarda fosfor içerirler. Buna süt, yoğurt ve peynir dahildir. Bazı süt gıdaları da dahil olmak üzere fosfor bakımından daha düşüktür:

• Küvet margarin
• Tereyağı
• Krem, ricotta, brie peyniri
• Ağır krem
• Şerbet
• Sütsüz çırpılmış topingler

Kemik hastalığını önlemek için kalsiyum takviyeleri almanız ve D vitamini vücudunuzdaki kalsiyum ve fosfor dengesini kontrol etmeniz gerekebilir. Sağlayıcınıza veya diyetisyeninize bu besinleri en iyi şekilde nasıl alacağınızı sorun. Diyet değişiklikleri tek başına vücudunuzdaki bu mineralin dengesini kontrol etmek için işe yaramazsa, sağlayıcınız “fosfor bağlayıcıları” olarak adlandırılan ilaçları önerebilir.

SIVILAR

Böbrek yetmezliğinin erken evrelerinde, içtiğiniz sıvıyı sınırlamanız gerekmez. Ancak, durumunuz kötüleştikçe veya diyalizde olduğunuzda, aldığınız sıvı miktarını izlemeniz gerekecektir. Diyaliz seansları arasında sıvı vücutta birikebilir. Çok fazla sıvı nefes darlığına, acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan acil bir duruma yol açacaktır. Sağlayıcınız ve diyaliz hemşireniz her gün ne kadar içmeniz gerektiğini size bildirir. Çorbalar, meyve aromalı jelatin, meyve aromalı buzlar, dondurma, üzüm, kavun, marul, domates ve kereviz gibi çok fazla su içeren gıdaların sayısını tutun. Daha küçük bardaklar kullanın ve bitirdikten sonra bardağınızı ters çevirin. Susuzluğa engel olmak için ipuçları şunlardır:

• Tuzlu yiyeceklerden kaçının
• Bir buz küpü tepsisinde biraz meyve suyu dondurun ve meyve aromalı buz gibi yiyin (bu buz küplerini günlük sıvı miktarınızda saymalısınız)
• Sıcak günlerde serin kalın

TUZ YA DA SODYUM

Diyetinizde sodyumun azaltılması yüksek kan basıncını kontrol etmenize yardımcı olur.

References

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Fouque D, Mitch WE. Dietary approaches to kidney diseases. In: Skorecki K, Chertow GM, Marsden PA, Taal MW, Yu ASL, eds. Brenner and Rector's The Kidney. 10th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 61.
Kalantar-Zadeh K, Tortorici AR, Chen JL, et al. Dietary restrictions in dialysis patients: is there anything left to eat? Semin Dial. 2015;28(2):159-168. PMID: 25649719 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25649719.
Mitch WE. Chronic kidney disease. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 130.
National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases website. Eating & nutrition for hemodialysis. www.niddk.nih.gov/health-information/kidney-disease/kidney-failure/hemodialysis/eating-nutrition. Updated September 2016. Accessed September 7, 2017.
National Kidney Foundation. Dietary guidelines for adults starting on hemodialysis. www.kidney.org/atoz/content/dietary_hemodialysis. Accessed September 7, 2017.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır