Karaciğer hastalığı olan bazı insanlar özel bir diyet yemelidir. Bu diyet karaciğer fonksiyonuna yardımcı olur ve çok çalışmaktan korur.

Fonksiyonları

 Proteinler normalde vücut onarım dokusuna yardımcı olur. Ayrıca yağ birikmesini ve karaciğer hücrelerine zarar vermeyi önlerler. Kötü hasar görmüş karaciğerleri olan insanlarda proteinler düzgün şekilde işlenmez. Atık ürünleri birikebilir ve beyni etkileyebilir. Karaciğer hastalığı için diyet değişiklikleri içerebilir:

Yediğiniz protein miktarını azaltın. Bu, zehirli atık ürünlerinin birikmesini sınırlamaya yardımcı olacaktır.
Yediğiniz protein miktarı ile orantılı olmak için karbonhidrat alımınızı artırın.
Düşük kan sayımı, sinir problemleri veya karaciğer hastalığından beslenme sorunları için sağlık hizmeti sağlayıcınız tarafından reçete edilen vitamin ve ilaçların alın.
Tuz alımını sınırlandırın.Diyetteki tuz, karaciğerde sıvı birikimini ve şişmeyi artırabilir.

Yan Etkileri

 Karaciğer hastalığı gıda emilimini, protein ve vitamin üretimini etkileyebilir. Bu nedenle, diyetiniz kilonuzu, iştahınızı ve vücudunuzdaki vitamin miktarını etkileyebilir. Proteini çok fazla sınırlamayın, çünkü bazı amino asitlerin eksikliğine neden olabilir.

Öneriler

 Yapmanız gereken değişiklikler, karaciğerinizin ne kadar iyi çalıştığına bağlı olacaktır. Sağlayıcınızla sizin için en iyi diyet türü hakkında konuşun, böylece doğru miktarda beslenme sağlayın.

Şiddetli karaciğer hastalığı olan kişiler için genel öneriler şunlardır:

Büyük miktarlarda karbonhidrat yiyin. Karbonhidratlar bu diyette ana kalori kaynağı olmalıdır.
Sağlayıcı tarafından reçete edildiği gibi  yağ alımını artırın. Artan karbonhidratlar ve yağ, karaciğerde protein parçalanmasını önlemeye yardımcı olur.
Vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 1 gram protein alın. Bu, 155 kiloluk (70 kilogram) bir erkeğin günde 70 gram protein yemesi gerektiği anlamına gelir. Bu nişastalı gıdalar ve sebzelerden alınan proteini içermez.
Çok hasar görmüş  karaciğeri olan bir kişinin daha az protein yemesi gerekebilir. Protein ihtiyaçlarınız hakkında sağlayıcınızla konuşun.
Vitamin takviyeleri, özellikle B kompleksi vitaminler alın.
Sıvı tutuyorsanız, tükettiğiniz tuz miktarını azaltın (genellikle günde 1500 miligramdan daha az).

ÖRNEK MENÜ

Kahvaltı
1 portakal
Süt ve şeker
1 dilim kepekli tost
Çilek reçeli
Kahve veya çay

Öğle yemeği

4 ons (110 gram) pişmiş yağsız balık, kümes hayvanları veya et
Bir nişasta öğesi (patates gibi)
Pişmiş sebze
Salata
2 dilim tam tahıllı ekmek
1 çorba kaşığı (20 gram) jöle
Taze meyve
Süt

Öğleden sonra

Atıştırmalık graham kraker ile Süt

Akşam

4 ons (110 gram) pişmiş balık, kümes hayvanları veya et
Nişasta öğesi (patates gibi)
Pişmiş sebze
Salata
2 tam tahıllı rulo
Taze meyve veya tatlı 8 ons (240 gram) süt

Akşam aperatifi

Süt veya meyve
Çoğu zaman , belirli gıdalardan kaçınmak zorunda değilsiniz. Diyetiniz veya belirtileriniz hakkında sorularınız varsa sağlayıcınızla konuşun.

References

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Dasarathy S. Nutrition and the liver. In: Sanyal AJ, Boyter TD, Lindor KD, Terrault NA, eds. Zakim and Boyer's Hepatology. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2018:chap 55.
Högenauer C, Hammer HF. Maldisgestion and malabsorption. In: Feldman M, Friedman LS, Brandt LJ, eds. Sleisenger and Fordtran's Gastrointestinal and Liver Disease. 10th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 104.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır