Kilonuzu kontrol ediyorsanız diyet bozan gıdalar size karşı çalışır. Bu yiyecekler iyi tadabilir, ancak beslenme açısından düşük ve kalori bakımından yüksektir. Bu gıdaların çoğu sizi aç hissetmenizi sağlar, çünkü lif veya protein oranı düşüktür. Genel olarak, diyet bozan gıdalar genel diyetinizin çok küçük bir bölümünü oluşturmalıdır.

 En Kötü Suçlular

 Yüksek yağlı gıdalar: Yüksek yağlı gıdaların çoğunda çok fazla kalori var ama az fayda vardır. Bu diyet bozan gıdaların çoğu sağlıksız doymuş veya trans yağlarla yapılır. Bu tür yağlar oda sıcaklığında sağlamdır. Örneğin, peynir ve tereyağdaki yağ katıdır. Buna karşılık, sağlıklı zeytinyağı sıvı bir yağdır. Yine de, porsiyonlarınızı her zaman kontrol etmelisiniz, çünkü herhangi bir yağın çok fazla miktarı kilo almasına neden olabilir.

Yüksek yağlı gıdalar şunlardır:

• Sosis, domuz pastırması ve kaburga gibi yağlı etler
• Pizza, burrito, makarna ve peynir gibi tam yağlı peynirle yapılan yemekler
• Kızarmış yiyecekler
• Dondurma veya puding gibi tam yağlı süt ürünleri
• Kremalı soslar ve çorbalar gibi kremalı yiyecekler.

Rafine tahıllar:Diyet artırıcı tam tahılların aksine, besin maddeleri ve liflerin çoğu rafine işlemi sırasında bu tahıllardan çıkarılmıştır. Sonuç olarak, sizi aç bırakıyorlar.

Rafine tahıllar şunlardır:

• Beyaz ekmek
• Beyaz un ile yapılan makarna
• Beyaz pirinç

 Yüksek kalorili içecekler: Tatlandırılmış içecekler genellikle kalori çok yüksektir.

• Soda. 16 ons (480 mL) şekerli soda kutusu, bir çerez kadar kaloriye sahiptir.
• Meyve suyu. Çoğu meyve suyu şeker yüksek ve meyve düşüktür. Eklenmiş mısır şurubu, dekstroz, sakaroz veya şurup içermeyen %100 meyve suyu arayın. Servis boyutunuza dikkat edin, çünkü %100 meyve suları hala kaloride yüksektir. Sıklıkla sıkıldıkları bütün meyve kadar besin maddesi yoktur. Daha iyi bir seçenek bir parça meyve yemektir. Eklenen lif ve dökme, daha tok hissetmenize yardımcı olacaktır.

 Spor ve enerji içecekleri:Bu içeceklerin çoğu şeker ve kalori yüksektir. Enerji içecekleri de çok fazla kafein var. Bir saat veya daha fazla ter atacak kadar egzersiz yapmazsanız, içme suyu daha iyidir. Ayrıca bu içeceklerin düşük kalorili versiyonlarını seçebilirsiniz.

  Kahve :Kahve kendi başına kalori düşüktür. Ama yüksek yağlı süt, şekerli lezzet ve krem şanti eklediğinizde kalori sayısı yükselir.

 Fırınlanmış ürünler:Yüksek yağ, şeker ve rafine edilmiş tahıllar, hamur işleri ve pişmiş tatlılar her seviyede diyet avcılarıdır. Bu gıdaları ara sıra muamele ile sınırlayın ve porsiyon boyutlarınızı izlediğinizden emin olun.

 Bunlara şunlar dahildir:

• Çörek
• Kurabiye
• Kek

 Sağlıklı Görünüyorlar, Ama Değiller

 Egzersiz çubukları :Bu barlar size egzersiz için enerji vermek için satıldığı için sağlıklı itibarlarını kazanmış olabilir. Ama çoğu şeker çubuklarına benzer: lif düşük, şeker, yağ ve kalori yüksek. Bir yarış veya eğitim seansının ortasında hızlı bir enerjiye ihtiyacınız yoksa, yakıt ikmali için daha sağlıklı bir yol arayın.

Kremalı çorbalar:Çorba, bir hamburgerin kalori ve yağ miktarına sahipse ,çorba ve salata öğünü yapmak doğru seçim olmayabilir. Mantar bisque ve birçok chowders gibi kremalı çorbalar 1 fincan (250 mL) yaklaşık 400 kalori var. Minestrone gibi et suyu bazlı çorbalar yaklaşık 100 kaloriye sahiptir.

 Kremalı salata sosu: Çiftlik, karabiber ve mavi peynir sosları sağlıklı bir salatayı yüksek yağlı bir yemeğe dönüştürebilir. Ama tamamen yağsız gitmenize gerek yok. Bunun yerine avokado, zeytinyağı veya yoğurt gibi sağlıklı yağlarla yapılan bir kaşık dolusu sosu kullanın. Kremalı bir sosu seçerseniz, dikkatlice ölçün ve porsiyonlarınızı 1 ila 2 yemek kaşığı (15 ila 30 mL) ile sınırlandırın.
Şekersiz yiyecekler: Genellikle şekerle yapılan bir gıda şekersiz etiketlenmişse, beslenme etiketindeki kalorileri kontrol edin. Genellikle, şeker eksikliğini telafi etmek için ekstra yağ ve tuz eklenir.
Patates: Bir patatesin diyet bozması mı yoksa diyeti desteklemesi mi, onu nasıl pişirdiğinize bağlıdır. Fırında bir patates yaklaşık 120 kaloriye sahiptir. Brokoli ile üstüne zeytinyağı koyup tüketebilirsiniz. Ancak bir patatesi kızarttığınızda veya karma kahverengiye çevirdiğinizde, kalori çift ve sağlıksız yağlardan daha fazla artar.

Küçük Miktarlarda Kuruyemiş Sağlıklı

Fındık:Yüksek lif,  sağlıklı yağ yemek için lezzetli bir yoldur. Ancak fındık da kalori yüksektir. Bir fincan doğranmış fındık 700'den fazla kalori içerebilir. Bir doz protein ve kalp sağlıklı yağ elde etmek için, 1 ila 2 yemek kaşığı (15 ila 30 mL) fıstık ezmesi veya badem veya ceviz gibi tuzsuz fındık küçük bir avuç ile sınırlayın.
Kurutulmuş meyve:Kurutma işlemi suyu ve hacminin çoğunu alır ve kurutulmuş meyveleri benzer bir taze meyve porsiyon büyüklüğüne göre daha yüksek kalori ve şekerli yapar. Kurutulmuş incir bir fincan (150 gram) 371 kalori ve 71 gram şekere sahiptir. Bunu toplam 94 kalori ve 20 gram şekere sahip 2 büyük taze incir ile karşılaştırın. Porsiyon kontrolü, diyetinizi bozmadan kurutulmuş meyve yemenin anahtarıdır.
Granola:Küçük porsiyonlarda yenen başka bir gıdadır. Bir fincan (120 gram) granola, mağazada satın aldığınız az yağlı bir versiyonda 343 kaloriden, bir fincan ev yapımı granola içinde 597 kaloriye kadar değişebilir. Birçok ticari versiyon şeker ve yağ ekledi. Kurutulmuş meyve ve fındık gibi granola lif ve besin maddeleri ile doludur. Etiketleri okuyun, servis boyutlarına dikkat edin, kalori sayısını izleyin ve küçük miktarlarda granola yiyin. Yarım fincan (60 gram) veya daha az yağsız yoğurt veya taze meyve için lezzetli bir tabak yapabilirsiniz.

Alternatif İsimler Obezite - diyet busting gıdalar; Aşırı kilolu - diyet-busting gıdalar; Kilo kaybı - diyet busting gıdalar

References

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Despres J-P, Larose E, Poirier P. Obesity and cardiometabolic disease. In: Zipes DP, Libby P, Bonow RO, Mann DL, Tomaselli GF, Braunwald E, eds. Braunwald's Heart Disease: A Textbook of Cardiovascular Medicine. 11th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2019:chap 50.
Klein S, Romijin JA. Obesity. In: Melmed S, Polonsky KS, Larsen PR, Kronenberg HM, eds. Williams Textbook of Endocrinology. 13th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 36.
USDA Nutrient Data Laboratory website. Food composition database. ndb.nal.usda.gov/ndb. Accessed August 10, 2018.
US Department of Health and Human Services and US Department of Agriculture website. 2015-2020 Dietary Guidelines for Americans. 8th edition. health.gov/dietaryguidelines/2015/resources/2015-2020_Dietary_Guidelines.pdf. Updated December 2015. Accessed August 10, 2018.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır