Demir açısından zengin gıdalar yemek düşük demir seviyelerinin neden olduğu anemi tedavisinde önemli bir parçasıdır. Ayrıca demir takviyeleri almak ve vücudunuzda demir depoları yeniden gerekebilir

Bilgi

Demir Tedavileri Hakkında

Demir takviyeleri kapsüller, tabletler, çiğnenebilir tabletler ve sıvılar olarak alınabilir. En yaygın tablet boyutu 325 mg'dır (demir sülfat). Doktorunuz her gün kaç tane ve ne zaman almanız gerektiğini söyler. Vücudunuzun ihtiyaçlarından daha fazla demir almak ciddi tıbbi sorunlara neden olabilir. Çoğu insan için 2 aylık demir tedavisinden sonra kan sayımları normale döner. Kemik iliğinde vücudun demir depolarını oluşturmak için başka bir 6 ila 12 ay boyunca takviyeleri almaya devam etmelisiniz.

Demir Almak İçin İPUÇLARI

Demir aç karnına en iyi emilir. Ancak demir takviyeleri bazı insanlarda mide kramplarına, mide bulantısına ve ishale neden olabilir. Bu sorunu önlemek için az miktarda yiyecek ile demir almanız gerekebilir. Süt, kalsiyum ve antasitler, demir takviyeleri ile aynı anda alınmamalıdır. Demir takviyenizi almadan önce bu yiyecekleri yedikten sonra en az 2 saat beklemelisiniz.

Demir alırken aynı anda yememeniz gereken yiyecekler şunları içerir:

- Tam tahıllar, çiğ sebzeler ve kepek gibi yüksek elyaflı gıdalar
- Kafeinli yiyecekler veya içecekler

Bazı doktorlar C vitamini takviyesi almayı veya demir hapınızla portakal suyu içmeyi önerir. Bu, demirin vücudunuza nüfuz etmesine yardımcı olabilir. Demir hap ile 8 ons (240 mililitre) sıvı içmek de iyidir. Eğer aldığınız tüm ilaçlar hakkında sağlayıcınıza söyleyin.

- Demir tabletler de işe yaramıyorsa aldığınız diğer ilaçlar neden olabilir. Bunlardan bazıları tetrasiklin, penisilin ve siprofloksasin ve Parkinson hastalığı ve nöbetler için kullanılan ilaçlar içerir.
- Bu ilaçların dozları ve demir takviyeleri arasında en az 2 saat bekleyin.

YAN ETKİLER

Kabızlık ve ishal çok yaygındır. Kabızlık bir sorun haline gelirse, docusate sodyum (Colace) gibi bir dışkı yumuşatıcı alın. Mide bulantısı ve kusma daha yüksek dozlarda ortaya çıkabilir, ancak daha küçük miktarlarda demir alarak kontrol edilebilirler. Doktorunuza aynı takviyeyi kullanmak yerine değiştirmeyi sorun. Demir tabletleri alırken siyah dışkı normaldir. Aslında, bu, tabletlerin doğru çalıştığının bir işareti olarak hissedilir. Doktorunuza hemen konuşun:

- Dışkı siyah olduğu kadar zift görünümlü
- Kırmızı çizgiler varsa
- Kramplar, keskin ağrılar veya midede ağrı oluşursa
- Sıvı demir formları dişlerinizi lekeleyebilir.
- Demiri su veya diğer sıvılarla (meyve suyu veya domates suyu gibi) karıştırmayı ve ilacı bir pipetle içmeyi deneyin.Demir lekeleri, kabartma tozu veya peroksit ile dişlerinizi fırçalayarak çıkarılabilir.
- Tabletleri serin bir yerde tutun. (Banyo ilaç dolapları çok sıcak ve nemli olabilir, bu da hapların parçalanmasına neden olabilir.) Demir takviyelerini çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Çocuğunuz demir hapı yutarsa hemen bir zehir kontrol merkezine başvurun.

REFERANSLAR

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Brittenham GM. Disorders of iron homeostasis: iron deficiency and overload. In: Hoffman R, Benz EJ Jr, Silberstein LE, et al, eds. Hematology: Basic Principles and Practice. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2018:chap 36.
Ginder GD. Microcytic and hypochromic anemias. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 159.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır