İshal, bağırsakların çalışmasının azalması ya da sulu dışkılamadır. Bazı çocuklar için ishal hafiftir ve birkaç gün içinde geçer. Diğerleri için daha uzun sürebilir. Çocuğunuzun çok fazla sıvı kaybetmesine ve halsiz hissetmesine neden olabilir. Mide gribi, ishalin yaygın bir nedenidir. Antibiyotikler ve bazı tıbbi tedaviler de ishale neden olabilir. Bu yazımızda 1 yaşından büyük çocuklarda görülen ishal üzerinde duracağız.

SIVI ALIMI

İshal olan bir çocuğun çok fazla sıvı kaybetmesi ve dehidrate olması (susuz kalması) kolaydır. Kayıp sıvıların yeri doldurulmalıdır. Çoğu çocuk için normalde almaları gereken sıvıyı almaları yeterli olacaktır. Bir miktar su yeterlidir. Ancak hangi yaşta olursa olsun fazla miktarda alınan su zararlıdır. Pedialyte, infalyte gibi rehidrasyon (yeniden sıvı alımı) ürünleri bebeğinizin susuz kalmasını önleyecektir. Bu ürünleri eczanelerden temin edebilirsiniz. Buzlu dondurmalar ve jelatinli tatlılar özellikle çocuğunuz kusuyorsa, iyi sıvı kaynakları olabilirler. Bu ürünlerle çocuğunuza yavaş yavaş yüksek miktarda sıvı vermiş olabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuza sulandırılmış meyve suyu veya et suyu da verebilirsiniz. Önce bir doktora danışmadan çocuğunuzun ishaline karşı ilaçlar KULLANMAYIN.

İSHALİ OLAN ÇOCUKLARDA DİYET

Çoğu durumda çocuğunuzu her zamanki gibi beslemeye devam edebilirsiniz. İshal, genellikle hiçbir değişiklik ya da tedaviye gereksinim olmaksızın iyileşir. Ama ishali olan çocuklar şunları yapmalıdır:

- 3 büyük öğün yerine gün boyunca küçük öğünler yemek
- Kraker ve çorba gibi tuzlu yiyecekler yemek

Gerektiğinde diyetteki değişiklikler yardımcı olabilir. Belirli bir diyet önerilmez ancak çocuklar genellikle hafif gıdalarla daha iyi hissederler. Çocuğunuza şu gibi gıdalar verin:

- Fırında veya kızarmış dana, tavuk, balık veya hindi eti
- Pişmiş yumurta
- Muz ve diğer taze meyveler
- Elma püresi
- Rafine, beyaz undan yapılmış ekmek ürünleri
- Makarna veya pirinç pilavı
- Buğday, yulaf, mısır gevreği gibi tahıllar
- Krep
- Mısır ekmeği (bal veya şerbetle verilebilir)
- Havuç, fasulye, mantar, pancar, kuşkonmaz, kabak gibi pişmiş sebzeler
- Jelatinli tatlı, buzlu dondurma, kek, kurabiye veya şerbetli tatlı gibi bazı aperatifler
- Fırında patates

Genel olarak tohumlu gıdalardan tohumları, etlerden derileri çıkarmak en iyisidir. Az yağlı süt, peynir veya yoğurt kullanın. Süt ürünleri ishali daha da kötüleştiriyorsa, gaz ya da şişkinliğe yol açıyorsa, çocuğunuzun birkaç gün boyunca süt ürünlerini yemeyi ve içmeyi bırakması gerekebilir. Çocukların normal beslenme alışkanlıklarına dönmesi zaman alabilir. Bu zaman çocuklara verilmelidir. Bazı çocuklar için de önceki diyetlerine dönmek ishali geri getirebilir. Bu genellikle gıda emiliminde bağırsağın sahip olduğu hafif problemlerden kaynaklanmaktadır.

ÇOCUĞUNUZUN BESLENMESİNDE KAÇINMASI GEREKENLER:

Çocuklar ishal olduğunda kızarmış gıdalar, yağlı gıdalar, işlenmiş veya fast food, hamur işleri, çörekler ve sosis gibi belirli gıdalardan kaçınmalıdır. Dışkıyı sıvılaştırdıkları için elma suyu ve %100 meyve içerikli meyve sularını vermeyin. Çocuğunuz brokoli, bezelye, biber, fasulye, çilek, kuru erik, yeşil yapraklı sebzeler, nohut ve mısır gibi gaza neden olabilecek meyve ve sebzelerden uzak durmalıdır. Kafeinli ve gazlı içecekleri  içmemelidir. Çocuklar tekrar günlük beslenmelerine döndüklerinde onlara şu yiyecekleri verebilirsiniz:

- Muz
- Kraker
- Tavuk
- Makarna
- Pirinç

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURULMALI?

Çocuğunuz aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipse doktorunuza başvurun:

- Normalden daha az aktivite (yattığı yerden kalkmaması, etrafına bakmaması)
- Çökmüş gözler
- Kuru ağız
- Ağlarken gözyaşı akmaması
- 6 saat boyunca idrar yapmamak
- Dışkıda kan veya mukus
- Geçmeyen ateş
- Mide ağrısı

KAYNAKLAR:

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Bhutta ZA. Acute gastroenteritis in children. In: Kliegman RM, Stanton BF, St Geme JW, Schor NF, eds. Nelson Textbook of Pediatrics. 20th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 340.
Schiller LR, Sellin JH. Diarrhea. In: Feldman M, Friedman LS, Brandt LJ, eds. Sleisenger and Fordtran's Gastrointestinal and Liver Disease. 10th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 16.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır