Bebeklerde, ter bezlerinin gözenekleri tıkandığında isilik oluşur. Bu genellikle hava sıcak veya nemli olduğunda olur. Bebekte terledikçe, küçük kırmızı tümsekler ve muhtemelen kabarcıklar oluşur çünkü tıkanmış bezler teri temizleyemez.

BİLGİLENDİRME:

İsilikleri önlemek için bebeğinizi sıcak havalarda serin ve kuru tutun.

Bazı yararlı öneriler:

-Sıcak mevsimlerde bebeğinize hafif, yumuşak, pamuklu giysiler giydirin. Pamuk çok emicidir ve nemi bebeğin cildinden uzak tutar.
-Klima mevcut değilse vantilatör bebeğinizin soğumasına yardımcı olabilir. Vantilatörü mümkün olduğunca uzak yerleştirmeye çalışın böylece bebek üzerinde sadece hafif bir esinti etkili olur.
-Pudra, krem ve merhem kullanmaktan kaçının. Bebek tozları isilikleri iyileştirmez veya önlemez. Kremler ve merhemler cildi daha sıcak tutma ve gözenekleri kapatma eğilimindedir.

KAYNAKLAR:

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Gehris RP. Dermatology. In: Zitelli BJ, McIntire SC, Nowalk AJ, eds. Zitelli and Davis' Atlas of Pediatric Physical Diagnosis. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2018:chap 8.
Howard RM, Frieden IJ. Vesiculopustular and erosive disorders in newborns and infants. In: Bolognia JL, Schaffer JV, Cerroni L, eds. Dermatology. 4th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2018:chap 34.
Martin KL. Disorders of the sweat glands. In: Kliegman RM, Stanton BF, St. Geme JW, Schor NF, eds. Nelson Textbook of Pediatrics. 20th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 661.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır