Bağışıklık kazandırma(aşılama), çocuğunuzu sağlıklı tutmak için önemlidir. Bu makalede bebeklerde aşı acısının nasıl hafifletilebileceği anlatılmaktadır.

      BİLGİ:

      Ebeveynler genellikle bebekleri için aşı acısını nasıl indirgeyebileceklerini merak ederler. Neredeyse tüm bağışıklama işlemleri(aşılama) bir iğne ve şırınga kullanarak kasın içine veya cildin altına yapılır. Çocuğunuzun anksiyete düzeyini azaltmak için en iyi yol acıyı sınırlandırmak olabilir. Acıyı azaltmak için verilebilecek bazı ipuçları şunlardır:

      AŞI ÖNCESİ:

      Büyük çocuklara aşının onları güvende ve sağlıklı tutmak için gerekli olduğunu söyleyin. Zamanından önce ne bekleyeceğini bilmek çocuğu rahatlatabilir. Çocuğa ağlamanın sorun olmadığını açıklayın. Ancak çocuğun cesur olmaya çalışmasını önerin. Çocuğa sizin de aşıları sevmediğinizi fakat cesur olmaya çalışacağınızı söyleyin. Aşı sonrası ağlasalar da ağlamasalar da çocuğu övün. Sonrasında eğlenceli etkinlikler planlayın. Aşı bittikten sonra parka ya da diğer eğlence merkezlerine gitmek bir diğer aşılama için oluşacak korkuyu azaltır. Bazı sağlık çalışanları aşı yapmadan önce ağrı kesici sprey ya da krem kullanırlar.

      AŞI VERİLİRKEN:

      Aşı yapmadan önce, yapılacak bölgeye baskı uygulayın. Sakin olun ve çocuğun üzgün ya da endişeli ifadenizi görmesine izin vermeyin. Eğer aşıdan önce korkuyla yaklaşırsanız çocuk fark edecektir. Sakince konuşun ve yatıştırıcı kelimeler kullanın. Çocuğunuzu aşı yapılacak bacak veya kolu sabitlemek için nasıl tutacağınıza dair sağlık çalışanının talimatlarına uyun. Çocuğunuzu oyuncaklarla veya herhangi bir araçla oynayarak oyalayın. Ya da duvarda bir resim, görsel gösterebilir, alfabeyi sayarak dikkatini dağıtabilirsiniz.

      EVDE HANGİ DURUMLARLA KARŞILAŞILABİLİR?

      Aşı yapıldıktan sonra, ağrıyı azaltmak için aşı alanına serin, nemli bir bez yerleştirilebilir. Aşı yapılan kolu ya da bacağı sık sık hareket ettirmek veya kullanmak da ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Çocuğunuza asetaminofen veya ibuprofen verilmesi, aşılama sonrası yaygın, küçük semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Çocuğunuza ilacı nasıl vereceğinize dair talimatlara dikkat edin. Aşılardan kaynaklanan yan etkiler, hangi tür aşı verildiğine bağlı olarak değişir. Çoğu zaman yan etkiler hafiftir. Eğer şunlar gelişirse çocuk doktorunuzu ya da sorumlu hemşirenizi arayın:

-Yüksek ateş gelişirse
-Çocuk sakinleştirilemezse
-Normalden daha az aktif davranırsa

ÇOCUKLAR İÇİN ORTAK AŞILAR:

-DTaP(tetanos, difteri, boğmaca) aşısı
-Hepatit A aşısı
-Hib(hemofilus influenza tip b) aşısı
-HBV(hepatit B) aşısı
-BCG(tüberküloz-verem-) aşısı
-KKK(kabakulak, kızamık, kızamıkçık) aşısı
-KPA(konjuge pnömokok aşısı)
-OPA(oral polio-çocuk felci- aşısı)

KAYNAKLAR:

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Centers for Disease Control and Prevention website. Parent's guide to childhood immunizations. www.cdc.gov/vaccines/parents/tools/parents-guide/downloads/parents-guide-508.pdf. Updated August 2015. Accessed March 12, 2018.Robinson CL, Romero JR, Kempe A, Pellegrini C, Szilagyi P. Advisory Committee on Immunization Practices recommended immunization schedule for children and adolescents aged 18 years or younger - United States, 2018. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2018;67(5):156-157. PMID: 29420458 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29420458.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır