Basitrasin çinko enfeksiyonu önlemek için kesikler ve diğer cilt yaraları üzerinde kullanılan bir ilaçtır. Basitrasin, mikropları öldüren bir antibiyotiktir. Az miktarda basitrasin çinko, antibiyotik merhemleri oluşturmak için vazelinde çözülür. Basitrasin çinko aşırı doz alımı, birisi bu maddeyi içeren bir ürünü yuttuğunda ya da ürünün normal veya önerilen miktarından daha fazla kullanıldığında ortaya çıkar. Bu kazara veya kasıtlı olabililir. Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek bir doz aşımı tedavisi için veya tedaviyi yönetmek için KULLANMAYIN. Siz ya da birlikte olduğunuz biri maruz kalırsa, yerel acil durum numaranızı(112) arayın. Basitrasin yutulduğunda veya gözle temas ettiğinde zehirli olabilir.

NERELERDE BULUNUR?

Basitrasin çinko içeriği birçok üründe bulunabilir. Bazı ürünler şunlardır:

-Reçeteli antibiyotik merhemleri ve Polysporin sprey ve Neosporin gibi spreyler
-Reçeteli antibiyotik göz damlaları ve Neosporin Oftalmik Basitrasin çinko gibi merhemler

Basitrasin çinko hayvan gıdalarına da eklenebilir.

BELİRTİLERİ:

Basitrasin çinko çok güvenlidir. Bununla birlikte gözle temas ederse kızarıklığa, ağrılara ve kaşıntıya neden olabilir. Ağızdan yüksek miktarlarda basitrasin çinko almak mide ağrısına ve kusmaya neden olabilir. Nadir durumlarda, basitrasin çinko alerjik reaksiyona, genellikle kızarıklığa ve cildin kaşınmasına neden olabilir. Reaksiyon şiddetli ise yutma ve nefes zorluğu olabilir.

EVDE BAKIM

Basitrasin çinkoya karşı reaksiyon oluşturduysanız, kullanmayı bırakın. Ciddi reaksiyonlar için hemen acil tıbbi yardım isteyin. Kimyasal deride veya gözlerde ise 15 dakika boyunca bol su ile yıkayın. Kimyasal yutulduysa, kişiye hemen su veya süt verin. Kişi kusuyorsa veya uyanıklık düzeyi azaldıysa su ve süt VERMEYİN. Yardım için acil durum numaranızı (112) arayın.

ACİL YARDIM İSTEMEDEN ÖNCE

Bu bilgileri hazır edin:

-Kişinin yaşı, ağırlığı, durumu
-Ürünün adı(biliniyorsa içerikler ve gücü)
-Yutulduğu süre
-Yutulan miktar

ACİL YARDIM

Sağlık personeli, sıcaklık, nabız, solunum hızı ve kan basıncı dahil olmak üzere kişinin yaşamsal belirtilerini ölçecek ve izleyecektir. Semptomlar uygun şekilde tedavi edilecektir.Yapılabilecek testler şunlardır:

-Kan ve idrar testleri
-Göğüs röntgeni
-EKG(elektrokrdiyogram veya kalp izleme)

Tedavi şunları içerir:

-Aktif kömür
-Solunum desteği
-İntravenöz sıvılar(damar yoluyla verilir)
-Müshil
-Belirtileri tedavi etmek için ilaçlar
-Eğer ürün göze veya cilde temas ettiyse ve bu dokularda tahrişe ya da kızarıklığa yol açtıysa cilt ve göz yıkanması

PROGNOZ:

Alerjik bir reaksiyon gelişirse ve kontrol edilirse, iyileşme çok olasıdır. 24 saatin üzerinde hayatta kalma genellikle iyileşme olasılığının bir işaretidir.

KAYNAKLAR:

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Aronson JK. Bacitracin. In: Aronson JK, ed. Meyler's Side Effects of Drugs. 16th ed. Waltham, MA: Elsevier; 2016:807-808.
 Meehan TJ. Approach to the poisoned patient. In: Walls RM, Hockberger RS, Gausche-Hill M, eds. Rosen's Emergency Medicine: Concepts and Clinical Practice. 9th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2018:chap 139.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır