Basitrasin bir antibiyotik ilaçtır. Enfeksiyonlara neden olan mikropları öldürmek için kullanılır. Az miktarda basitrasin, antibiyotik merhemleri oluşturmak için vazelin içinde çözünür. Basitrasin doz aşımı, birisi bu maddeyi içeren bir ürünü yuttuğunda ya da ürünün normal veya önerilen miktarından fazla kullanıldığında ortaya çıkar. Bu durum kazara veya kasıtlı olabilir. Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek bir doz aşımı tedavisi için veya tedaviyi yönetmek için KULLANMAYIN. Siz ya da birlikte olduğunuz biri maruz kalırsa, yerel acil durum numaranızı(112) arayın. Basitrasin, yüksek miktarlarda kullanıldığında zehirli olabilir.

      NERELERDE BULUNUR?

      Basitrasin, Bactine Triple antibiyotik ve Neosporin gibi bazı antibiyotiklerde bulunur. AK-Tracin gibi bazı göz damlalarında da bulunabilir. İlaç aynı zamanda kas veya damar yoluyla verilebilecek formlarda da olabilir. Bu şekilde kullanmak, aşırı dozun ortaya çıkmasının en yaygın yoludur.

      BELİRTİLERİ:

      Basitrasin çok güvenlidir. Bununla birlikte gözle temas ederse kızarıklığa, ağrılara ve kaşıntıya neden olabilir. Ağızdan yüksek miktarlarda basitrasin almak mide ağrısına ve kusmaya neden olabilir. Nadir durumlarda, basitrasin alerjik reaksiyona, genellikle kızarıklığa ve cildin kaşınmasına neden olabilir. Reaksiyon şiddetli ise yutma ve nefes zorluğu olabilir. Basitrasin hala dünya çapında bir antibiyotik(sistemik) olarak kullanılmaktadır. Enjeksiyon ile verilirse, uygulama bölgesinde ağrıya veya deri döküntülerine neden olabilir. Ayrıca mide bulantısı, kusma, kemik iliği ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Ciltte kullanılan başka bir antibiyotik olan neomisine duyarlı insanlar basitrasine de duyarlı olabilir.

      EVDE BAKIM

      Basitrasine karşı reaksiyon oluşturduysanız, kullanmayı bırakın. Ciddi reaksiyonlar için hemen acil tıbbi yardım isteyin. Kimyasal deride veya gözlerde ise 15 dakika boyunca bol su ile yıkayın. Kimyasal yutulduysa, kişiye hemen su veya süt verin. Kişi kusuyorsaveya uyanıklık düzeyi azaldıysa su ve süt VERMEYİN. Yardım için acil durum numaranızı (112) arayın.

      ACİL YARDIM İSTEMEDEN ÖNCE

      Bu bilgileri hazır edin:

-Kişinin yaşı, ağırlığı, durumu
-Ürünün adı(biliniyorsa içerikler ve gücü)
-Yutulduğu süre
-Yutulan miktar

      ACİL YARDIM

      Mümkünse ilaç kabını yanınıza alın. Sağlık personeli, sıcaklık, nabız, solunum hızı ve kan basıncı dahil olmak üzere kişinin yaşamsal belirtilerini ölçecek ve izleyecektir. Yapılabilecek testler şunlardır:

-Kan ve idrar testleri
-Göğüs röntgeni
-EKG(elektrokrdiyogram veya kalp izleme)

      Tedavi şunları içerir:

-Aktif kömür
-Solunum desteği
-İntravenöz sıvılar(damar yoluyla verilir)
-Müshil
-Belirtileri tedavi etmek için ilaçlar
-Eğer ürün göze veya cilde temas ettiyse ve bu dokularda tahrişe ya da kızarıklığa yol açtıysa cilt ve göz yıkanması

      PROGNOZ:

      Alerjik bir reaksiyon gelişirse ve kontrol edilirse, iyileşme çok olasıdır. 24 saatin üzerinde hayatta kalma genellikle iyileşme olasılığının bir işaretidir.

      KAYNAKLAR:

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Aronson JK. Bacitracin. In: Aronson JK, ed. Meyler's Side Effects of Drugs. 16th ed. Waltham, MA: Elsevier; 2016:807-808.
Meehan TJ. Approach to the poisoned patient. In: Walls RM, Hockberger RS, Gausche-Hill M, eds. Rosen's Emergency Medicine: Concepts and Clinical Practice. 9th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2018:chap 139.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır