Babinski refleksi bebeklerde normal reflekslerden biridir. Refleksler, vücut belirli bir uyaran aldığında ortaya çıkan yanıtlardır. Babinski refleksi, ayağın tabanı sıkıca sıvazlandıktan sonra ortaya çıkar. Ayak başparmağı tepki olarak yukarı ve ayağın üst yüzeyine doğru hareket eder. Diğer ayak parmakları da açılır. Bu refleks 2 yaşına kadar olan çocuklarda normaldir. Çocuğun yaşı büyüdükçe yanıt kaybolur. Bazen bu yanıt 12 ay gibi erken bir zamanda kaybolabilir.

      NEDENLERİ:

      Babinski refleksi 2 yaşından büyük bir çocukta veya bir yetişkinde bulunduğunda, genellikle merkezi bir sinir sistemi hastalıklarının işaretidir. Merkezi sinir sistemi beyin ve omuriliği içerir. Hastalıklar şunlar olabilir:

-Amyotrofik lateral skleroz (Lou Gehrig hastalığı)
-Beyin tümörü veya yaralanması
-Menenjit (beyin ve omuriliği çevreleyen membranların enfeksiyonu)
-Multipl skleroz
-Spinal kord yaralanması, tümörü
-İnme

      KAYNAKLAR:

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Griggs RC, Jozefowicz RF, Aminoff MJ. Approach to the patient with neurologic disease. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 396.
Lehman RK, Schor NF. Neurologic evaluation. In: Kliegman RM, Stanton BF, St. Geme JW, Schor NF, eds. Nelson Textbook of Pediatrics. 20th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 590.
Strakowski JA, Fanous MJ, Kincaid J. Sensory, motor, and reflex examination. In: Malanga GA, Mautner K, eds. Musculoskeletal Physical Examination: An Evidence-Based Approach. 2nd ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017:chap 2.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır