B-hücreli lösemi/lenfoma paneli, beyaz kan hücrelerinin(akyuvar) yüzeyinde B-lenfositler olarak adlandırılan bazı proteinleri arayan bir testtir. Bu proteinler lösemi veya lenfoma teşhisinde yardımcı olabilecek belirteçlerdir.

TEST NASIL YAPILIR?

Bir kan örneği gereklidir. Bazı durumlarda beyaz kan hücreleri kemik iliği biyopsisi sırasında çıkarılır. Örnek, lenfoma şüphesi olduğunda lenf nodu biyopsisi veya diğer biyopsiler sırasında da alınabilir. Kan örneği, bir uzmanın hücrenin tipini ve özelliklerini kontrol ettiği bir laboratuvara gönderilir. Bu prosedüre immunfenotipleme denir. Test genellikle akış sitometrisi adı verilen bir teknik kullanılarak yapılır.

TESTE NASIL HAZIRLANILIR?

Genellikle özel bir hazırlık gerekli değildir.

TEST NASIL HİSSETTİRİR?

İğne kan almak için batırıldığında bazı insanlar ılımlı bir ağrı hisseder. Diğerleri sadece batma hisseder. Daha sonra biraz zonklama veya hafif bir morarma olabilir. Bu belirtiler kısa sürede geçer.

TEST NEDEN YAPILIR?

Bu test aşağıdaki nedenlerden dolayı yapılabilir:

-Diğer testler(kan yayması gibi) anormal beyaz kan hücrelerinin belirtilerini gösterdiğinde
-Lösemi veya lenfomadan şüphelenildiğinde
-Lösemi veya lenfoma tipini öğrenmek için

ANORMAL SONUÇLAR:

Anormal sonuçlar genellikle şunların göstergesidir:

-B-hücreli lenfositik lösemi
-Lenfoma

RİSKLER:

Kanınızın alınmasında çok az risk vardır:

-Arterler(atardamarlar) ve venler(toplardamarlar) bir kişiden diğerine ve vücudun farklı bölgelerinde boyut olarak değişebilir. Bazı insanlardan kan almak diğerlerinden daha zor olabilir.  

Kan alma ile ilişkili diğer riskler hafiftir ancak şu riskleri içerebilir:

-Aşırı kanama
-Bayılma veya sersemleme hissi
-Hematom(cilt altında kan birikmesi)
-Enfeksiyon (cilt kesikse hafif risk)

KAYNAKLAR: 

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Appelbaum FR. The acute leukemias. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 183.
Bierman PJ, Armitage JO. Non-Hodgkin lymphomas. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 185.
Borowitz MJ. Flow cytometry in oncologic diagnosis. In: Niederhuber JE, Armitage JO, Doroshow JH, Kastan MB, Tepper JE, eds. Abeloff's Clinical Oncology. 5th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2014:chap 15.
Connors JM. Hodgkin lymphoma. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 186.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır