1. BÖĞÜRTLEN

Malik asid, laktik metil salisilat, tannen, pektin, şeker, flavonoidler, magnezyum, iyot, mangan, A, C, E, K vitaminleri bakımından zengin olan bu meyve güçlü antioksidan özelliği ile yaşlanmayı geciktirir.

  1. PEKAN

Güçlü antioksidan özelliği nedeniyle bağışıklık sistemi için önemli bir yemiş olan pekan cevizi, magnezyum, A vitamini, E vitamini, kalsiyum, potasyum gibi 19'dan fazla vitamin ve mineral içeriyor.

  1. KIZILCIK

Kızılcıklar , iltihaplanmayı azaltır, "iyi" kolesterol olan HDL kolestrolün seviyesini yükseltebilir ve bağışıklık sistemini destekleyebilir. Kızılcık bakterilerin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olan mesane duvarlarına yapışmasını önleyen, proantosiyanidinler veya PAC'ler olarak  adlandırılan benzersiz bir antioksidan formu içerir

  1. CEVİZ

Cevizler yalnızca katı bir protein, elyaf ve manganez kaynağı değildir, ayrıca bütün fındıklar gibi kalp sağlığını koruyan doymamış yağlar içerirler. Ancak kuruyemişlerin diğer çeşitleri ile karşılaştırıldığında özellikle bitkilerde bulunan bir tür omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit bakımından oldukça zengindir.

  1. ÇİLEK

Çilekler C vitamini ve UV ve kirliliklerden kaynaklanan hasarları iyileştiren cildinize yardımcı diğer cilt dostu antioksidanlar içerir. Ayrıca folat ve kalbinizi korumaya yardımcı olan B vitamini içerirler . Çileklerin doğal olarak dişleri beyazlattığı biliniyor

  1. ENGİNAR

Magnezyumun doyurucu bir yardımı sayesinde, enginarlar enerji üretmekle bilinirler . Veritabanına dahil edilen tüm sebzelerin en yüksek antioksidan içeriğiyle enginar  kalp ve karaciğer sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.

  1. YABAN MERSİNİ

Yaban mersinine mavi rengi veren antioksidanlar kanser hücrelerinin büyümesine karşı mücadelede yardımcı olabilirler. Yaban mersini ayrıca C ve K vitaminleri ve manganez yüklüdür ve kalp hastalığına ve yaşla ilişkili hafıza kaybına karşı korunmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

  1. BİTTER ÇİKOLATA

Koyu çikolata, kan basıncını düşürmeye ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olan flavonoller adı verilen antioksidanlardan oluşur. Daha yüksek antioksidan seviyelerine sahip oldukları için, sütlü çikolatayı tercih etmemeniz sağlık açısından daha faydalı olur.

  1. KİRAZ

Kirazların yoğun koyu kırmızı rengi, iltihaplanmayı azaltan ve kolestrolü düşüren antosiyaninlerin yüksek seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca uyku döngünüzü düzenleyen melatonin içerir.

  1. AHUDUDU

Diğer çileklerin yanı sıra ahududu, gut ve artrit gibi inflamatuar durumlarla mücadeleye de yardımcı olur. Ellagitannin adı verilen antioksidan düzeyinin yüksek olması sayesinde kanserle savaşabileceği düşünülürken, lifleri ve polifenollerinin kalp hastalığından koruduğu düşünülmektedir.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?