Antibiyotiklerin yanlış kullanılması bazı bakterilerin değişip gelişmesine neden olabilir. Bu değişiklikler bakterileri daha güçlü hale getirir, bu nedenle çoğu antibiyotik ilaçlar gelişen bakterileri öldürmek için faydalı olamaz. Buna antibiyotik direnci denir.

Dirençli bakteriler büyümeye ve çoğalmaya devam ederek enfeksiyonları tedavi etmeyi zorlaştırır.

ANTİBİYOTİKLER

Antibiyotikler bakterileri öldürerek veya büyümesini engellemek için kullanılır. Antibiyotik kullanıldığında bile dirençli bakteriler büyümeye devam eder. Bu sorun çoğunlukla hastanelerde ve huzurevlerinde daha sık görülür. Bazı dirençli bakterilere karşı yeni antibiyotikler üretiliyor. Ancak artık bilinen hiçbir antibiyotiğin öldüremeyeceği bakteriler gelişmektedir. Bu tür bakterilerle enfeksiyonlar  daha tehlikeli seyretmektedir.

Bu nedenle, antibiyotik direnci önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

Antibiyotik Direnç Nedenleri;

Antibiyotik aşırı kullanımı antibiyotik direncinin ana nedenidir. Bu hem insanlarda hem de hayvanlarda görülür. Bazı uygulamalar dirençli bakteri riskini artırır:

Gerekmediğinde antibiyotik kullanmak. Çoğu soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve kulak ve sinüs enfeksiyonları virüslerden kaynaklanır. Antibiyotikler virüslere karşı işe yaramaz. Birçok kişi bunu göz ardı ettiği için ihtiyaç duyulmadığında dahi sık sık antibiyotik kullanmakta ve bu antibiyotiklerin aşırı kullanımına yol açıyor.

Reçete edildiği gibi antibiyotik kullanmamak. Antibiyotikleri önerilen sürede almamak, eksik dozlarda kullanmak ya da alınması gerektiğinden fazla doz almak olarak değerlendirilir.Bunu yapmak bakterilerin antibiyotiğe rağmen nasıl büyüyeceğini öğrenmesine yardımcı oluyor. Sonuç olarak, enfeksiyonda antibiyotik kullanıldığında tedaviye tam olarak yanıt alınamayabilir.

Antibiyotiklerin yanlış kullanımı. Reçetesiz antibiyotik satın almak veya başkasının antibiyotiğini kullanmak.>

Gıda kaynaklarından maruz kalma. Antibiyotikler tarımda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu, gıda tedarikinde dirençli bakterilere yol açabilir.

Neden Antibiyotik Direnç Konusunda Endişelenmeliyiz?

Antibiyotik direnci bir takım problemlere neden olur,örneğin:

• Muhtemelen ciddi yan etkilere sahip daha güçlü antibiyotiklere ihtiyaç duyulması
• Tedavinin daha pahalı olması
• Kişiden kişiye yayılan hastalıklar
• Daha fazla hastaneye yatış ve daha uzun süreli konaklamalar

Antibiyotik Dirençli Bakteriler Nasıl Yayıldı?

 Antibiyotik direnci kişiden kişiye veya hayvanlardan insanlara yayılabilir.

İnsanlarda şu nedenlerden dolayı yayılabilir:
• Huzurevi, acil bakım merkezi veya personel aracılığı ile bir hastadan diğer hastaya
• Sağlık personellerinden diğer personelere veya hastalara
• Hastayla temas eden diğer insanlara

Antibiyotik direncinin önlemek için:
• Antibiyotikler sadece yönlendirildiği şekilde ve bir doktor tarafından reçete edildiğinde kullanılmalıdır.,
• Antibiyotikler viral enfeksiyonlar için reçete edilmemeli veya kullanılmamalıdır.

References

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/

Centers for Disease Control and Prevention website. About antimicrobial resistance. www.cdc.gov/drugresistance/about.html. Updated September 19, 2017. Accessed April 3, 2018.

Centers for Disease Control and Prevention website. Antibiotic/antimicrobial resistance. www.cdc.gov/drugresistance. Updated March 29, 2018. Accessed April 3, 2018.

Centers for Disease Control and Prevention website. Antibiotic resistance questions and answers. www.cdc.gov/antibiotic-use/community/about/antibiotic-resistance-faqs.html. Updated December 7, 2017. Accessed April 3, 2018.

Centers for Disease Control and Prevention website. Facts about antibiotic resistance. www.cdc.gov/getsmart/community/about/fast-facts.html. Updated December 22, 2016. Accessed April 3, 2018.

McAdam AJ, Milner DA, Sharpe AH. Infectious diseases. In: Kumar V, Abbas AK, Aster JC, eds. Robbins and Cotran Pathologic Basis of Disease. 9th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2015:chap 8.

Opal SM, Pop-Vicas A. Molecular mechanisms of antibiotic resistance in bacteria. In: Bennett JE, Dolin R, Blaser MJ, eds. Mandell, Douglas, and Bennett's Principles and Practice of Infectious Diseases, Updated Edition. 8th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2015:chap 18.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?