Alkol yoksunluğu, düzenli olarak çok fazla alkol tüketen bir  kişi aniden alkol içmeyi bıraktığında ortaya çıkabilecek belirtileri ifade eder.

NEDENLERİ:

Alkol yoksunluğu en sık yetişkinlerde görülür. Ama genç ve çocuklarda da ortaya çıkabilir.
Düzenli olarak ne kadar çok alkol içerseniz, içmeyi bıraktığınızda alkol yoksunluk belirtileri geliştirme olasılığınız o kadar yüksektir. Bazı diğer tıbbi sorunlarınız varsa daha ciddi yoksunluk belirtileri olabilir.

BELİRTİLERİ:

Alkol yoksunluk belirtileri genellikle son içkiden sonra 8 saat içinde ortaya çıkar fakat günler sonra da ortaya çıkabilir. Semptomlar genellikle 24 ile 72 saat arasında zirve yapabilir ancak haftalarca da devam edebilir.

  Yaygın belirtiler şunlardır:

-Anksiyete veya sinirlilik
-Depresyon
-Yorgunluk
-Sinirlilik
-Ürkeklik ve titreme
-Ruh hali değişmeleri
-Kabuslar
-Açıkça düşünememek

Diğer belirtiler şunlardır:

-Terleme, nemli cilt
-Genişlemiş (dilate olmuş) pupiller
-Baş ağrısı
-Insomnia (uykusuzluk, uyuma zorluğu)
-İştah kaybı
-Mide bulantısı ve kusma
-Solgunluk
-Artmış kalp hızı
-Ellerin ya da diğer vücut bölümlerinin titremesi

 'Deliryum tremens' olarak adlandırılan alkol yoksunluğunun ağır formu şunlara neden olur:

-Ajitasyon
-Ateş
-Orada olmayan şeyleri görmek veya hissetmek (halüsinasyonlar)
-Nöbetler
-Şiddetli zihinsel karmaşa

  TANI VE TESTLER:

  Doktorunuzun yaptığı fiziksel testlerde şunlar ortaya çıkabilir:

-Anormal göz hareketleri

-Anormal kalp ritimleri -Dehidratasyon (vücutta yeterli sıvının bulunmaması)

-Ateş

-Hızlı nefes alma

-Artmış kalp atış hızı

-Titreyen eller

  Kan ve idrar testleri, toksikoloji tarama testleri de dahil olmak üzere yapılabilir.

  TEDAVİ

Tedavinin amacı şunları içerir:

 -Yoksunluk belirtilerini azaltmak

 -Alkol kullanımının komplikasyonlarının önlenmesi

 -Alkol kullanımını bırakmak için terapi (içkiden uzak durma)

  YATARAK TEDAVİ

Alkol yoksunluğunda orta ya da şiddetli semptomları olan insanlara hastanede veya alkol yoksunluğu tedavisi yapılan merkezlerde yatarak tedavi gerekebilir. Hastalar halüsinasyonlar ve deliryum tremensinin diğer belirtileri için yakından izlenir.

Tedavi şunları içerir:

-Kan basıncı,vücut ısısı, kalp hızı ve vücuttaki farklı kimyasalların kan seviyelerinin izlenmesi
-Sıvılar veya damar yoluyla verilen ilaçlar
-Yoksunluk geçene kadar yatıştırıcı ilaç kullanımı

  AYAKTA TEDAVİ

Eğer hafif ya da orta alkol yoksunluğu belirtileri varsa, genellikle ayakta tedavi ortamında tedavi edilebilir. Bu işlem sırasında, hastayla birlikte kalabilecek ve ona göz kulak olacak bir refakatçiye ihtiyaç olacaktır. Muhtemelen istikrar sağlanana kadar danışmanınıza günlük ziyaretler yapmanız gerekecektir.

Tedavi genellikle şunları içerir:

       -Yoksunluk semptomlarını hafifletmek için yatıştırıcı ilaçlar

       -Kan testleri

       -Alkolizmin uzun süreli sorununu tartışmak için hasta ve aile danışmanlığı

       -Alkol kullanımına bağlı diğer tıbbi problenlerin test edilmesi ve tedavisi

 

      Size ayık kalmayı sağlayacak bir yaşam tarzını benimsemek önemlidir. Yoksunluğu atlatmış kişiler için en uygun tedavi kalıcı ve uzun süreli alkolden kaçınmadır.

   PROGNOZ:

Bir kişinin iyilik derecesi organ hasarı miktarına ve kişinin alkol tüketimini tamamen durdurmasına bağlıdır. Alkol yoksunluğu, hafif ve rahatsız edici bir rahatsızlıktan ciddi, yaşamı tehdit eden bir duruma kadar değişebilir.

      Uyku değişiklikleri, ruh halindeki hızlı değişiklikler ve yorgunluk gibi belirtiler aylarca sürebilir. Çok içmeye devam eden insanlar karaciğer, kalp ve sinir sistemi hastalıkları gibi sağlık sorunları geliştirebilir. Alkol yoksunluğunu atlatan çoğu insanda tam iyileşme gözlenir ancak ölüm mümkündür. Özellikle deliryum tremens oluşursa risk artar.

 NE ZAMAN TIBBİ UZMANA BAŞVURULMALI?

  Alkol yoksunluğu hayatı tehdit eden ciddi bir durumdur. Alkol yoksunluğu çektiğinizi düşünüyorsanız özellikle sıklıkla alkol kullanıp son zamanlarda bıraktıysanız sağlık kuruluşunuzu arayın ya da acil servise başvurun. Belirtiler tedaviden sonra devam ederse doktorunuzdan randevu alın. Nöbetler, ateş, şiddetli zihinsel karmaşa, halüsinasyonlar veya düzensiz kalp atışları meydana gelirse acil servise gidin ya da acil durum numarasını (112) arayın.Hastaneye başka bir sebepten giderseniz, doktorlara alkol yoksunluğu belirtileri açısından izlenmak amacıyla, çok içip içmediğinizi belirtin.

ÖNLEME:

Alkolu azaltın veya bırakın. İçme probleminiz varsa, alkolü tamamen bırakmalısınız.

KAYNAKLAR:

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Finnell JT. Alcohol-related disease. In: Walls RM, Hockberger RS, Gausche-Hill M, eds. Rosen's Emergency Medicine: Concepts and Clinical Practice. 9th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2018:chap 142. Kelly JF, Renner JA. Alcohol-related disorders. In: Stern TA, Fava M, Wilens TE, Rosenbaum JF, eds. Massachusetts General Hospital Comprehensive Clinical Psychiatry. 2nd ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 26. Mirijello A, D'Angelo C, Ferrulli A, et al. Identification and management of alcohol withdrawal syndrome. Drugs. 2015;75(4):353-365. PMID: 25666543 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25666543.O'Connor PG. Alcohol use disorders. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 33.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır