Tıbbi olarak alkol kullanımının normal sınırından daha fazla içki tüketmek doktor muayenesi sırasında dikkate alınır. Alkolü normal sınırlarından fazla tüketmek;

- Erkekler için haftada 15 ya da daha fazla veya tek seferde 5 ya da daha fazla içki,
- Kadınlar için haftada 8 ya da daha fazla veya tek seferde 4 ya da daha fazla içki tüketmektir.

Alkolu Bırakmanın Yolları:

Alkol alım rutininizi yakından takip edin ve önceden planlayın. Bu alkol kullanımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Ne kadar içki içtiğinizi ve kullanım hedeflerinizi belirleyin.

- Haftada ne kadar alkol tükettiğinizi cüzdanınızda küçük bir karta, takviminize ya da telefonunuza işaretleyerek takip edin.
- Standart bir içkide ne kadar alkol olduğunu bilin. 330 ml'lik birada %5, 1 kadeh şarap (140 ml)  şarapta %12, 1 tek (40 ml) votka, viski, cinde %40 alkol oranı vardır.

 Alkol tüketirken:

- Hızınızı ayarlayın. Saatte birden fazla alkollü içki içmeyin. Alkollü içeceklerin arasında su, soda ya da meyve suyu yudumlayın.
- İçmeden önce ve içerken beraberinde bir şeyler yiyin.

Ne kadar içtiğinizi kontrol etmek için:

- Alkol tüketmek istemediğiniz zamanlarda sizi içmeye teşvik eden insanlardan ve mekanlardan uzak durun.;
- İçki içme dürtüsü hissettiğinizde, alkol içermeyen aktiviteler planlayın.
- Alkolü evinizden uzak tutun.
- İçki içme dürtülerinizi kontrol etmek için bir plan hazırlayın. Neden içki içmek istemediğinizi kendinize hatırlatın ya da güvendiğiniz biriyle konuşun.
- Teklif edildiğinde içkiyi reddetmek için kibar ve sağlam bir yol bulun.

Başkalarından Yardım Alma

Alkol tüketiminiz hakkında konuşmak için doktorunuzdan randevu alın. Siz ve doktorunuz içki kullanımınızı azaltmak için planlar yapabilirsiniz. Doktorunuz ;

- Güvenli alkol kullanım sınırını açıklayacaktır.
- Sık sık üzgün ya da gergin hissedip hissetmediğinizi soracaktır.
- Hayatınızda hangi durumların sizi daha fazla içki içmeye sürüklediğini çözümleyecektir.
- Alkolü azaltmak ya da bırakmak için nerelerden destek alabileceğinizi söyleyecektir.

Sizi dinlemeye ve yardım etmeye istekli eşiniz, içki kullanmayan bir arkadaşınız gibi sizin için önemli insanlardan destek alın.

KAYNAKLAR:

U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Centers for Disease Control and Prevention website. Fact sheets: alcohol use and your health. www.cdc.gov/alcohol/fact-sheets/alcohol-use.htm. Updated January 3, 2018. Accessed February 11, 2018.
Moyer VA; Preventive Services Task Force. Screening and behavioral counseling interventions in primary care to reduce alcohol misuse: U.S. preventative services task force recommendation statement. Ann Intern Med. 2013;159(3):210-218. PMID: 23698791 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23698791.
National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism website. Alcohol use disorder. www.niaaa.nih.gov/alcohol-health/overview-alcohol-consumption/alcohol-use-disorders. Accessed February 11, 2018.
O'Connor PG. Alcohol use disorders. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 33.
Sherin K, Seikel S, Hale S. Alcohol use disorders. In: Rakel RE, Rakel DP, eds. Textbook of Family Medicine. 9th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 48.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır