Cilde uygulanan alerji testleri, kişinin hangi maddelerle alerjik reaksiyona girdiğini tespit etmek için kullanılır.

TEST NASIL YAPILIR?

Alerji cilt testi için üç yaygın yöntem vardır.

1-Cilt delme (prick) testi şunları içerir:

-Çoğunlukla ön kol, üst kol ve sırta olmak üzere semptomlara yol açabilecek az miktarda madde koyulur.
-Cildin delinerek alerjenin cilt altına ilerlemesi sağlanır.
-Sağlık çalışanı tarafından ciltteki olası şişme ve kızarıklıklar yakından incelenir. Sonuçlar genellikle 15 ile 20 dk arası görülür.
-Aynı anda birkaç alerjen test edilebilir. Alerjenler alerjik reaksiyona neden olan maddelerdir.

      2-İntradermal (deri içi) cilt testi şunları içerir:

-Deriye az miktarda alerjen enjekte edilir.
-Sağlık çalışanı enjeksiyon alanında reaksiyon varlığı izler.

 Bu testin arı zehrine veya penisiline alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için kullanılması daha uygundur. Ya da cilt delme testi negatif ise ve doktorunuz hala alerjiniz olduğunu düşünüyorsa kullanılabilir.

      3-Yama (patch) testi, madde cilde dokunduktan sonra ortaya çıkan cilt reaksiyonlarının nedenini teşhis etmek için kullanılan bir yöntemdir.

-Olası alerjenler 48 saat boyunca cilde bantlanır.
-Sağlık çalışanı bantlı bölgeye 72 ile 96 saat arasında bakmalıdır.

      TESTE NASIL HAZIRLANILIR?

      Herhangi bir alerji testinden önce doktorunuz size şunlar hakkında soru soracaktır:

-Hastalıklarınız
-Yaşadığınız ve çalıştığınız yer
-Yaşam tarzınız
-Gıdalar ve yeme alışkanlıklarınız

      Alerji ilaçları cilt testlerinin sonuçlarını değiştirebilir. Doktorunuz size testten önce hangi ilaçları bırakacağınızı ve hangi ilaçlardan uzak durmanız gerektiğini söyleyecektir.

      TEST NASIL HİSSETTİRİR?

      Cilt testleri çok hafif rahatsızlığa neden olabilir. Testte maddeye alerjiniz varsa kaşıntı, burun tıkanıklığı, kırmızı sulu gözler veya deri döküntüsü gibi belirtiler olabilir.

      Nadir durumlarda insanlar hayatı tehdit eden tüm vücut alerjik reaksiyona (anafilaksi) sahip olabilirler. Bu genellikle, sadece intradermal (cilt içi) testlerde görülür. Sağlık çalışanı bu reaksiyona müdahale için hazırlıklı olacaktır.

      NEDEN TEST YAPILIR?

      Alerji testleri hangi maddenin alerjik belirtilere neden olduğunu saptamak için yapılır.

Eğer şunlara sahipseniz doktorunuz sizden alerji testi isteyebilir:

-Saman nezlesi (alerjik rinit) ve ilaçla kontrol edilemeyen astım belirtileri
-Kurdeşen ve anjiyoödem
-Gıda alerjileri
-Cildin temastan sonra kırmızı, şişmiş ve yaralı olduğu deri döküntüleri
-Penisilin alerjisi
-Zehir alerjisi (arı, böcek)

      Penisilin ve penisilin ilişkili ilaçlara karşı alerjiler, cilt testleri kullanılarak tespit edilebilen tek ilaç alerjileridir. Diğer ilaçlara alerjiler için cilt testleri tehlikeli olabilir. Cilt delme (prick) testi gıda alerjilerini tespit etmek için de kullanılabilir. İntadermal (cilt içi) testler, yüksek yanlış pozitif sonuçlar ve ciddi bir alerjik reaksiyona neden olma tehlikesi nedeniyle gıda alerjilerini test etmek için kullanılmaz.

      NORMAL SONUÇLAR:

      Negatif bir test sonucu, alerjene tepki olarak ciltte değişiklik olmadığı anlamına gelir. Bu olumsuz reaksiyon maddeye alerjinizin olmadığının göstergesidir. Test sonucunun negatif gelmesine rağmen kişinin maddeye alerjik olması nadir bir durumdur.

      ANORMAL SONUÇLAR:

      Pozitif sonuç, maddeye reaksiyon verdiğinizi gösterir. Doktorunuz kırmızı bir kabarıklık görecektir. Genellikle pozitif sonuç, belirtilerin o maddeye maruz kalmaktan kaynaklandığını gösterir. Daha güçlü bir tepki, muhtemelen maddeye karşı daha hassas olduğunuz anlamına gelir. Test sonucunun pozitif gelmesine rağmen kişinin maddeye alerjik olmadığı durumlar olabilir. Deri testleri genellikle doğrudur. Ancak alerjen dozu yüksekse, alerjik olmayan insanlar bile reaksiyon gösterecektir. Doktorunuz belirtileriniz ve  test sonuçlarınıza göre size alerjen maddelerden kaçınmak için uygulayabileceğiniz yaşam tarzı değişiklikleri önerecektir.

      KAYNAKLAR:

 U.S The National Library of Medicine(NLM) https://www.nlm.nih.gov/
Chiriac AM, Bousquet J, Demoly P. In vivo methods for the study and diagnosis of allergy. In: Adkinson NF Jr, Bochner BS, Burks AW, et al, eds. Middleton's Allergy: Principles and Practice. 8th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2014:chap 70.
Homburger HA, Hamilton RG. Allergic diseases. In: McPherson RA, Pincus MR, eds. Henry's Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 23rd ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 55.

 

Bu yazı yararlı oldu mu?

EvetHayır