Alerjenlerin Saklandığı 20 Sinsi Nokta

Ne kadar dikkatlice temizlerseniz temizleyin, bu tahriş edici maddeler hala evinizde ve etrafında saklanıyor olabilir. İlkbahar döneminde hapşırık, kaşıntılı gözler ve burun tıkanıklığından muzdaripseniz, bunlar arasında saman nezlesi olarak da adlandırılan alerjik rinit semptomları yani ağaçlar ve çiçekler çiçek açarken ve polenleri yayarken bu şikayetleri yaşarsınız. Polen ve diğer alerji tetikleyicileri evinizin içinde ve çevresinde aklınıza gelmeyecek yerlerde saklanıyor olabilir.

Giyim

Polen havadayken, açık havada giydiğiniz herhangi bir kıyafet bu küçük parçacıkları toplayabilir. Bu nedenle kapalı mekanlara gitmeden önce ceket veya tişörtünüzü temizlemek iyi bir fikirdir. Uzmanlar “çoğu insanda yaşanan sıkıntılara neden olan polenler ağır, büyük parçacıklar değil, havaya uçabilecek kadar küçük, görünmez olanlardır" diyor. Giysilerinizde alerjenleri görmeseniz bile yine de orada olabilirler.

Ayakkabı

Ağır polen zemine düştüğü için doğal olarak olarak bunları solunum yoluyla almayız. Ancak, adımlarınız, halılarınıza girebilecek toz ve kir içeren diğer olası alerjenleri de getirebilir. Bu parçacıkları ait oldukları yerde açık havada tutmak için, ayakkabıları kapıda bırakın. Aynı şey, bahçe eldivenleri, aletler veya açık hava spor malzemeleri için de geçerlidir. 

Perdeler güneşlikler

Muhtemelen çarşaflarınızı yıkayıp düzenli olarak değiştiriyorsunuz. Ancak ne sıklıkla pencerelerinize iyi bir temizlik yapıyorsunuz? Amerikan Allerji, Astım ve İmmünoloji Koleji'nin başkanı Bryan Martin, perdeler ve diğer pencere kaplamaları başlangıçta alerjenlerinizin evinize üflenmesini engelliyor olabilir, ancak bu sadece bu parçacıkları kendileri toplamak anlamına geliyor. "Pencereleriniz açıkken ve perdeleriniz uçuşurken, bir filtre ve koleksiyon yüzeyi gibi davranıyorlar" diyor. Dr. Martin. "Fakat ne kadar çok polen ve allerjen toplarsa, sizin için potansiyel bir tahriş edici etkisi olur". En azından mevsimlik olarak perdeleri yıkayın ve yatay panjurları temizlenmesi kolay rulorla temizleyin.

Yatak takımları ve yastıklar

Fırtınalı bahar günlerinde yatak odanızın pencerelerini açık bırakmak, poleni yatağınıza getirebilir. Ancak uyku alanlarınızı yüksek polen günlerinde kapattığınızda bile, kirlenebilecek diğer yollar vardır: Örneğin dışarıdan içeri girdiğinizde ve çarşaflarınızın üzerine çantanızı veya ceketinizi attığınızda. Ancak yatakta alerjenler söz konusu olduğunda polen en büyük endişeniniz değildir. Uzmanlar, akarlar şilte, battaniye ve yastıklarda çok daha yaygındır, diyor ve yıl boyu hapşırma, öksürme ve kaşıntıya neden olabilir. Bu mikroskopik yaratıklar, ne kadar temiz olduğunuz veya toz tutma süreniz ne kadar fazla olursa olsun tüm evlerde bulunur. Onlara karşı en iyi savunmanız, yatağınıza ve yastıklarınıza alerjen geçirmez kumaş kullanmak ve yataklarınızı her hafta sıcak suda yıkamaktır.

Doldurulmuş hayvanlar

Tıpkı toz akarları yastıklarınıza ve battaniyenize girebildiği gibi, çocuklarınızın doldurulmuş hayvanlarında ve peluş oyuncaklarda yaşıyorlar. Toz akarları, çocuklarda astımın ortak bir nedeni olduğundan, bu gerçek bir sağlık tehlikesi olabilir . Uzmanlar, makine ile yıkanabilir oyuncaklar satın alarak ailenizin maruz kaldıklarını azaltabilir ve onları düzenli olarak temizleyebilirsiniz diyor.

Evcil Hayvanlar

Evet, evcil hayvana alerjiniz olabilir  ancak dört ayaklı arkadaşınızın yanında hapşırmaya başlarsanız bunun nedeni, köpek veya açık hava da dolaşan kedinizin toz veya polen gibi ek alerjenler taşıyor olması olabilir. Polen mevsiminde çimlerin içinde koşup dönerler ve bu parçacıklar üstlerine yapışır. Bunlardan kurtulmak için dışarıda vakit geçirdikten sonra nemli bir havlu ile tüylerini silin. Evcil hayvanınızı yatağınızdan veya kumaşlı mobilyalardan uzak tutmak alerjileri azaltmaya yardımcı olabilir.

Fanlar ve klimalar

Gün ışığında fanınıza yakından baktıysanız, muhtemelen ne kadar kirli olduğunu fark etmişsinizdir; çünkü bu cihazlar alerjilere katkıda bulunabilecek havadaki parçacıkları yakalamaktadır. Bununla birlikte bu cihazlar polen ve toz parçacıklarının evinize akışını artırabilir. Cihazların açıkta olan pervanelerini ve kafeslerini düzenli olarak silin (bunu yapmadan önce cihazın fişini elektrikten ayırdığınızdan emin olun) ve polenlerin yoğun olduğu gün veya saatlerde fanları çalıştırmayın. Klimalara da dikkat etmeyi unutmayın: Hem pencere hem de merkezi klima üniteleri, polen ve diğer allerjenlerin geçişini engellemek için özel filtrelere sahiptir, ancak bu filtrelerin, işlerini yapabilmeleri için düzenli şekilde değiştirilmesi gerekir.

Hava filtreniz

Kapalı bir hava arıtma cihazı satın alarak, havadaki toz ve partikülleri uzaklaştırmayı ve kokuları gidermeyi de başarabilirsiniz. "Ama sorunlardan biri, insanların filtrelerini temizlemeyi unuttuğudur" diyor uzmanlar ve ekliyor "Bu yüzden, temizleme cihazları kendileri ikincil bir yayılmaya neden olarak alerjen kaynağı oluyor". Hava filtreleri hava kalitesinde hissedilir büyük bir fark yaratmaz, Ancak alerjik reaksiyonlardan muzdarip biriyseniz yararlı olabilir. Birini denemek isterseniz önerimiz yüksek verimli partiküllü hava (HEPA) filtresi içeren markalara bakın ve akciğerleri tahriş edebilecek bir gaz olan ozon üreten ürünleri tercih etmeyin.

Halılar

Her ne kadar düzenli olarak vakum uyguluyor olsanız ve HEPA filtreli bir makine kullansanız bile, muhtemelen kilimleriniz ve halılarınız düşündüğünüzden çok daha fazla allerjen içerir. Uzmanlar toz akarları gibi şeylere karşı bu tür uygulamaların belli düzeyden daha ileri gidemediğini ifade ediyor. Genel olarak, halı kaplı yüzeyler daha fazla alerjen tutarlar. Bunun yanında ayrıca yeni halıları evinize ilk getirdiğinizde uçucu organik bileşikler (VOC) olarak adlandırılan zehirli kimyasalları da havaya salabilirler.

Mobilya

Tıpkı halı ve yatak takımı gibi mobilyalar da toz akarları ve hayvan tüyleri gibi alerjenleri toplayabilir. Mobilyaların düzenli olarak temizlenmesi, yüzey tozunu ve hayvan kıllarını temizlemeye yardımcı olabilir. (Toz akarlarını öldüren buharlı temizleme işlemi de alerjenlerden kurtulmaya yardımcı olabilir ancak dikkat edin bu uygulama nem seviyesini artırarak daha fazla alerjen gelişimini de hızlandırabilir.) Yeni mobilyalar alırken, deri kaplı olanların kolay temizlenebilir olduğunu aklınızın bir köşesinde tutun.

Saçlarınız

İlkbahar mevsimi boyunca, dışarıda dolaşırken saçlarınızla da polenleri toplayabilirsiniz. Özellikle  saç jölesi veya köpüğü kullanıyorsanız topladığınız miktar daha da artabilir. Bu da gün boyunca sizi rahatsız etmekle kalmaz aynı zamanda geceleri yatağınızın heryerine bulaşır. Gece yatmadan önce saçlarınızı yıkamak, bu polenleri uzaklaştırabilir ve çarşaf ve yastık kılıflarınızı temiz tutmanıza yardımcı olabilir. Yoğun polen günlerinde dışarıda çok fazla vakit geçiriyorsanız ve daha sonra duş alma imkanınız yoksa önlem olarak şapka giyebilirsiniz.

Duvarlar

Küf, aşırı nem nedeniyle ortaya çıkan önemli bir alerjendir. Yıl boyu oluşabilir, yağmurlar evinizin duvarları arasında sızıntı olasılığını ve yüksek nem seviyesini artırabilir. Çatıdaki delikler, mutfakta ya da banyoda hasar görmüş sıhhi tesisat kalıpları yine ortak küf kaynaklarıdır. Bunlar bir duvarın arkasında gizlenebilir ve ilk bakışta fark edilmeyebilir. Duvarlarınızın arkasında nem olabileceğinden şüpheleniyorsanız açıklanamayan alerji semptomları veya küf kokusu varsa bir duvar ustası çağırmanız gerekebilir. Bunun için https://e-usta.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bitkiler

Özellikle topraklarının çok nemli tutulması veya saksı tepsisinde su içinde bırakılması durumunda, saksı bitkileri de küf kaynağı olabilir. (Aynı şey, taze kesilmiş çiçekler için suyun değişmeden uzun süre kullanılması durumunda da geçerlidir.) Önlem olarak bitkilerdeki küflü yaprakları ayıklayın ve sulama işlemi için toprağın kurumasını bekleyin. Çoğu yapraklı ev bitkisi polenlerini havaya dağıtmaz, ancak kapalı ortamda tutmayı planladığınız çiçek, fidan ya da küçük ağaçları almadan önce bahçıvanınıza danışın. Renkli çiçekler genellikle polen alerjilerini tetiklemez, ancak kokular sizi rahatsız ediyorsa bazılarının güçlü kokulara sahip olabileceğini unutmayın.

Araba

Aracınız gizli bir alerjen tuzağı olabilir. Sızıntı yapan bir ön camınız varsa ya da iç kısımda herhangi bir yerden sızıntı varsa arabada nem sorunu başlayabilir. Pencerelerinizi açık kalması sonucu ya da giysilerinizle polenleri aracınızın içine taşıyabilirsiniz.

Şömine

Odun ateşiyle yanan şömineler ve sobalar güzel bir ambians sağlar, ancak hava yollarını tahriş edip astımı ve alerjileri ağırlaştırabilen duman ve ince partikül kirliliği yaratabilirler. Mangal ya da kamp ateşleriyle üretilen duman kalp ya da akciğer hastalığı olan insanlar için tehlikeli olabilir. Evinizde şömine kullanmak isterseniz, iyi bir havalandırma tertibatının kurulumunu düşünün, bu önlem hava kirliliğini % 70'e kadar azaltabilir. Bacanızın temiz ve iyi çalıştığından emin olun ve asla daha fazla duman üreten ıslak odun yakmayın.

Burun

Burun boşluğunu bir tuzlu suyla yıkayarak durulayın, biriken alerjenler ile  dolu mukozayı temizleyebilir ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Uzun süren veya uygun olmayan kullanım burun mukozanızda kuruluğa neden olabilir, bunun için bu tarz ürünleri aşırı kullanmaktan kaçının.

Bir alerji uzmanı bulun!

Alerji Uzman Hekimleri

 

 

Bu yazı yararlı oldu mu?